Wystawa prac plastycznych w Instytucie Polskim

-Witam Państwa bardzo serdecznie w naszej bibliotece, która od czasu do czasu zamienia się w Galerię Czytelników-przywitała przybyłych na wystawę Iwony Jabłońskiej do przytulnej biblioteki Instytutu Polskiego w Wilnie jego dyrektor Małgorzata Kasner. Jest to już druga z kolei wystawa uzdolnionych plastycznie czytelników biblioteki w Instutucie Polskim. Iwona Jabłońska jest uczennicą czwartej klasy Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie i w tym roku ma przed sobą maturę.

Poproszona o kilka słów, dziewczyna powiedziała, że wystawa nie powstała nagle i nie każdy prawdziwy artysta może zrobić swoją wystawę, ale jej się udało. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Kasner, pomocy pani Genowefy Wołkanowskiej oraz utalentowanej nauczycielki plastyki z Gimnazjum im. A. Mickiewicza pani Swietłany Bogdanowej udało się zorganizować kolejną wystawę, ale jak twierdzi Iwona, jest to jak dotąd jej największe osiągnięcie. Kiedy jeszcze nie chodziła do szkoły, z wielką pasją malowała długopisem na ścianach w domu babci i dziadka. Prace prezentowane na wystawie wykonane są różnymi technikami plastycznymi, ale Iwona najbardziej lubi pastele i długopis żelowy.

Pani Bogdanowa powiedziała, że wystawione w IP prace to zaledwie niewielka cząstka twórczości Iwony.

Na otwarciu wystawy, która potrwa do końca lutego, byli nie tylko rodzice i dziadkowie Iwony, nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum, ale również jej przyjaciele. Wszyscy gratulowali Iwonie i życzyli dalszych sukcesów twórczych. Wzruszona dziewczyna dziękowała wszystkim za przybycie i życzenia, po czym poprosiła swoją przyjaciółkę Dorotę, która przyniosła gitarę, o piosenkę z dedykacją dla wszystkich obecnych w bibliotece IP.

Andrzej Guobis


Na zdjęciu: Autorka wystawy z przyjaciółmi i gośćmi wystawy
Fot. B. Kondratowicz


Nasz Czas 5 (594)