Przedsiębiorczość


Strusie

Pan A. Čapas z zawodu jest automechanikiem. Od dawna jednak ciekawiły go najstarsze ptaki na ziemi, które po przestrzeniach Afryki biegają już od dwóch milonów lat. Bardzo spodobala mu się idea hodowli największych ptaków świata, nabył więc nieruchomość w Ginaitiszkach i zaczął chów egzotycznych ptaków.

Pięć lat temu, w 1998 roku, pan A. Čapas wczesną wiosną przywiózł z Północnej Irlandii dwie rodziny egzotycznych ptaków. Tak była założona pierwsza ferma strusi na Litwie, obecne Międzynarodowe Centrum Hodowli Strusi. Hodowla strusi zaczęła prosperować, dziś zagroda tego gospodarstwa agroturystycznego liczy ponad 30 strusi. Wnętrza fermy i wybiegi są dobrze urządzone, dlatego doglądanie i chów strusi jest łatwy i nie wymaga dużo czasu i wysiłku.Pan A. Čapas hoduje strusie już pięć sezonów i mówi, że go nie zawiodły. W ciągu tego czasu nabył doświadczenie, którym dzieli się ze wszystkimi interesującymi się hodowlą strusi. Z myślą o tym wydał książkę o strusiach, która tak i nazywa się "Stručiai egzotika ir verslas??. Zanim założył własną fermę strusi, szczegółowo zapoznał się z ich hodowlą w innych krajach. Uwzględnił i to, że nasze warunki klimatyczne są podobne do tych, gdzie hodowano wcześniej, to jest Polska, Belgia, Szwecja.

Strusie są największymi ptakami świata, męskie osobniki mają nawet 280 cm wzrostu, a waga może sięgać 150 kg, żeńskie - są mniejsze, bo najwyżej 270 cm, a ważą maksymalnie 120 kg. Samce są koloru czarnego, natomiast samice opierzenie mają szare.

Żeby założyć stado trzeba minimum dwóch ptaków, które stanowią podstawę.

Na otwartej przestrzeni 6-8 arów, ptaki spędzają czas od marca do września. Nie wolno ich wypuszczać z boksów zimą, gdy na dworze jest ślisko i łatwo złamać nogi, które składają się z kości pneumatycznych. Wartość rynkowa dorosłego strusia afrykańskiego (takie właśnie hoduje pan Čapas) wynosi 8000 Lt.

Jajo strusia afrykańskiego waży 1,5-2 kg. Z takiego jaja można by sporządzić jajecznicę dla 15 ludzi. Pan Čapas wszystkie jaja starannie zbiera i póżniej umieszcza w specjalnym inkubatorze. Tam następuje wolny proces wykluwania się afrykańskich piskląt. Inkubatory dostarcza AB "Snaige??. Trzeba zauważyć, że jaja strusi żyjących na wolności są większe niż tych w zamknięciu.

Strusie znoszą jaja w piasku i przeważnie wieczorem, dlatego na wybiegu musi być miejsce z piaskiem i specjalnym wgłębieniem. Nigdy nie zdarzyło się, by jajo było zniesione na trawie - dodaje pan Čapas. Samica znosi jaja co drugi dzień w okresie nieśności, który trwa od marca do grudnia. Zimą mamy strusie wypoczywają. Jedna samica w ciągu okresu nieśności może znieść 40 jaj.

Mój rozmówca uważa, że zyski ze strusiej fermy można mieć dopiero w trzecim roku jej istnienia, bo wtedy ptaki wchodzą w okres nieśności. Jaja mają niezwykle mocne skorupy, podobne do porcelany i kości słoniowej. Gdyby ktoś życzył sobie strusie jajo na twardo musiałby gotować je ponad 2 godziny.

Skorupy jaj są wykorzystywane jako dodatek witaminowy dla piskląt. Pisklęta są karmione tylko na trzeci dzień po wylęgnięciu się. Duże strusie dziennie zjadają 1,5-2,5 kg pokarmu. Latem przede wszystkim żywią się trawą i warzywami. Zimą słomą i specjalnym pokarmem dla ptaków, który jest produkowany w Kiedajniaj.

W naszym kraju mięso strusie jest mało znane, chociaż jest bardzo zdrowe. Mięso jest ciemno czerwonego koloru.Jest ono nie tylko smaczne, ale i zdrowe.Zawiera tylko 1% tłuszczu, 80 mg/kg żelaza i bardzo mało cholesterolu. Na Litwie cena jednego kilograma strusiego mięsa sięga 50-60 Lt.

Strusie afrykańskie przyciągają do zagrody agroturystycznej liczne wycieczki szkolne i dzieci z przedszkola. Dla najmniejszych są urządzane różnego typu konkursy, a nagrodami są strusie pióra lub przejażdżka na strusiu. Wszyscy, kogo ciekawi hodowla strusi, mogą otrzymać informację pod adresem;
Ginaitiszki, Wilno.
tel/fax. 231 98 61 lub +370 9848311
e-mail; struciai@takas.lt.

Na zdjęciu: Alvidas Čapas


Nasz Czas 5 (594)