"Łatgalia"
ŁOTWA

Podsumowanie ubiegłorocznych wyników nowusistów

Zakończyły się Mistrzostwa Łotwy ekstraklasy w Nowusie. W tych mistrzostwach wzięło udział 16 drużyn. W tym również i nasza polska drużyna "Promień". Mieliśmy trzy wyjazdy i dwie gry w domu. Tak w ogóle w ubiegłym roku wyjeżdżaliśmy do Kułdigi, Cesvaine, Rezekne, Walmiery i Jełgawy. W skład naszej drużyny wchodzi 5 graczy, gra się natomiast do 26 punktów każdy z każdym.

Po raz pierwszy w Duagavpilsie spotkało się dwóch liderów - "Elektron" (Cesis) z "Kuafem" (Wentspils), z wynikiem 26:20 wygrała drużyna nowusistów z Cesis, "Kuaf" z Wentspils przegrywając zajął drugie miejsce z 23 punktami zaś mistrzem Łotwy została drużyna "Elektron" z Cesis. Na trzecim miejscu - "Beko-v" z Wałmiery. Nasza drużyna "Promień" z 20 punktami uplasowała się na 6 miejscu. Należy jeszcze zaznaczyć, że do czołówki "Promienia" wchodzą - Aleksander Rakowski (kapitan), Michał Nikitin, Aleksander Wilmanis, Leonard Czyblis, Ernest Rymszewicz oraz Andrzej Kociełowicz.

Poza tym w tradycyjnym odbywającym się co roku turnieju z okazji rocznicy Niepodległości Łotwy i Polski wzięli udział nowusiści z Wilan, Liwan, Rezekne i Daugavpilsu. Zwycięzcą tego turnieju został Aleksiej Kruczkans z Rezekne. Natomiast również w tradycyjnym turnieju Bożonarodzeniowym w nowusie zwycięstwo odniósł Ernest Rymszewicz z Daugavpilsu.

Dnia 28 grudnia ub. r. odbył się u nas młodzieżowy turniej w tenisie stołowym. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął A. Wilmanis, a wśród dziewcząt na pierwszym miejscu znalazła się K. Wilmane.

11 stycznia br. odbyły się kolejne mistrzostwa Łotwy w nowusie w grach parami. Gry odbywały się w Domu Polskim. Do półfinału zakwalifikowały się pary A. Wilmanis - A. Kociełowicz oraz E. Rymszewicz - B. Strelnikow. Na samym początku lutego w Jekabpilsie odbędzie się półfinał.

W ubiegłym roku Łotewska Federacja Nowusistów podsumowała występy poszczególnych graczy w Mistrzostwach Łotwy. Najlepszy wynik uzyskał nasz młody sportowiec Aleksander Wilmanis, który zajął pierwsze miejsce i otrzymał wyższy sportowy tytuł - "Mistrz Sportu".

W imieniu sekcji sportowej "Promienia" chcę wyrazić serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc finansową "Wspólnocie Polskiej" i Ambasadzie RP w Rydze.

Henryk Tarwid - kierownik sekcji sportowej

Na zdjęciu: A. Wilmanis


Nasz Czas 5 (594)