Prof. Janusz GUZIUR
Z dziejów hodowli karpia w Polsce*
Istnieją różne hipotezy co do pojawienia się w Polsce karpia udomowionego (hodowlanego). Wielu uważa, że istniały dwa szlaki, którymi karp przedostał się do rdzennie polskich ziem z macierzystego dorzecza Morza Czarnego, w czym była głównie zasługa zakonów, a później świeckiego duchowieństwa (biskupstwa). Najstarszym zakonem, który pierwszy trudnił się gospodarka wiejską i chowem ryb byli Cystersi*, sprowadzeni do Polski w XII wieku z ziemi brabanckiej (Belgia,Francja). Dziś wiemy, że udomowionego karpia-lustrzenia na naszych ziemiach hodowano co najmniej od połowy XIII wieku. Karpi tych, w odróżnieniu od ich dzikiej formy rzecznej, (s a z a n) nie spotykamy w stanie naturalnym, gdzie tworzą lokalne formy. Dzikie sazany europejskie czy azjatyckie wyraźnie się różnią od udomowionych karpi-lustrzeni i karpi- drobnołuskich gorszym pokrojem ciała i tempem wzrostu. W latach 60 i 70 podejmowane były liczne próby wychowu sazanów dunajskich w stawach bądź ich krzyżowania z karpiem hodowlanym.
Pierwszy pisany dokument o karpiu na ziemiach polskich pochodzi dopiero z 1466 roku, od znanego kronikarza bitwy grunwaldzkiej Jana Długosza (1415-1480).W swoich kronikach opisuje on m.in. 3 karpie w herbie śląskiego rodu K o r c z b o k (tres pisces, qui carpiones vocantur), co potwierdza późniejszy herbarz Paprockiego (1584). W innym miejscu opisuje on dwa pstrągi (duo piscecs, qui trutae apelantur) w herbie rodu M a u s z n i k de Dombrova. Karp figuruje również w księgach rachunkowych Zakonu Krzyżackiego (Deutscherdensritter) z 1399 roku. Wynika z tego, że już w XIII-XIV wieku karp był szeroko rozsiedlony w wodach Polski . Na podstawie prac licznych autorów zasadniczo wyróżniamy cztery podstawowe okresy w rozwoju hodowli karpi w Polsce : I. Od połowy XIII wielu do połowy XVII wieku (tj. końca wojen szwedzkich). Był to okres dynamicznego rozwoju oraz rozkwitu polskiej gospodarki stawowej. W tym okresie pojawiają się pierwsze prace drukowane z zakresu chowu ryb. Pierwszym w Europie podręcznikiem chowu ryb w stawach jest dzieło morawskiego biskupa Jana Dubrawskiego /Dubraviusa/ z Ołomuńca /1547/, opisujące także hodowlę ryb na polskich ziemiach (Śląsk). Niedługo potem wychodzi pierwszy polski podręcznik stawowy Olbrychta Strumieńskiego (1573) "O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów" oraz książka Stroynowskiego (1609, 1639), wznowiona w 1863 roku. O rozwiniętej wówczas polskiej hodowli karpi pisał także w 1568 r. polski historyk M. Kromer, opisujący ówczesne państwo polskie.
Najobszerniejsze informacje o gospodarce rybnej XV-XVII wieku posiadamy z rejonu Śląska, a zwłaszcza Śląska Cieszyńsko- Opawskiego, Pszczyńskiego i Raciborskiego, którą żywo interesowali się także i czescy historycy dziejów hodowli karpi z Dubraviusem (1543) na czele. Region Śląska posiadał dogodne warunki klimatyczne (ciepłe lata), glebowe (gliny z enklawami lessowymi), a zwłaszcza wodne (źródła dużych rzek : Odry, Wisły, Olzy, Soły). Szacunkowa powierzchnia stawów na G. Śląsku w XV-XVI w. wynosiła około 25-30 tys. ha, w których występowały już wszystkie kategorie stawów obecnie użytkowane (tarliska, przesadki, stawy kroczkowe i towarowe, zimochowy i magazyny). W stawach tych poza karpiem hodowano tzw. c z a r n o r y b, do którego zaliczano ryby z ciemnym kolorem skóry i łusek (karasie, miętusy, liny, piskorze, sumy) oraz "b i a ł o r- y b" - leszcze, płocie, okonie, kiełbie, jazie, jazgarze, ukleje i inne gatunki małocenne . Obie te grupy ryb stanowiły z reguły 15-20% odławianej ze stawów masy karpi oraz szczupaków lub sandaczy. W wyżynnych rejonach Śląska (Beskidy) od XVI wieku hodowane były także pstrągi, które później górale przenosili (pieszo) przez góry i dostarczali dalej na dwór cesarski we Wiedniu .
II Okres - od połowy XVII w. do około 1860. Jest to okres upadku gospodarki stawowej w całej Europie i niemal zaprzestania nieopłacalnej hodowli karpia. Wtedy też w całej Polsce uległo likwidacji (osuszeniu) ponad połowa istniejących stawów i przeznaczeniu ich na bardziej dochodową uprawę zbóż, głównie pszenicy). Pomimo tego w 1780 r wychodzi znakomity podręcznik gospodarczy księdza Krzysztofa K l- u k a , którego tom trzeci poświęcony był rybom i stawom. III Okres - od 1868 do 1939 r., będący ponownie okresem dynamicznego rozwoju, zwłaszcza nowoczesnych form gospodarowania w stawach. Rozwój ten wyszedł z terenów "zagłębia stawowego" na Śląsku Cieszyńskim, w dorzeczu górnej Wisły. Stało się to za sprawą prekursora nowoczesnych metod produkcji karpia w stawach Tomasza Dubisza (Dubischa), niepiśmiennego praktyka, z pochodzenia Słowaka znad Dunaju. Tomasz Dubisz (1813-1888) sprowadzony został z Wiednia przez barona Wattmana do Rudy Rożanieckiej (1868 r), a następnie pracował jako mistrz rybacki w Landeku, w dobrach Komory Cieszyńskiej (majątku arcyksięcia Albrechta Habsburga), na terenie największego obecnie w Polsce gospodarstwa doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu na Śląsku Cieszyńskim. Znaczącą datą w hodowli stawowej karpi był rok 1869, w którym T. Dubisz jako mistrz rybacki kompleksu stawów w Iłownicy (PAN Gołysz) wprowadził w chowie karpia nowy (faktycznie zapomniany) system przesadkowania tj. stopniowego przenoszenia (przesadzania) młodych ryb jednorocznikowych do kolejno innych, wcześniej zalanych wodą stawów, z jednoczesnym rozrzedzaniem ich zagęszczenia . Powstanie tego systemu wychowu umożliwiło praktycznie nie tylko selekcjonowanie materiału hodowlanego, skrócenie cyklu hodowlanego z 4-5 do 2-3 lat, ale przyniosło ze sobą dynamiczny wzrost produkcji stawowej a także znaczny wzrost rocznego dochodu (sam Dubisz uzyskał rekordowy wzrost dochodu z 3 tys. do 40 tys. zł).W niedługim czasie ten system produkcji powszechnie się przyjął w całej Europie i z niewielkimi modyfikacjami praktycznie stosowany jest do dnia dzisiejszego
Dzięki systemowi Dubisza i wprowadzeniu nowej rasy karpia polskiego wydajność stawów od razu poprawiła się o ponad 30%. Wszystkie te osiągnięcia polskich hodowców z przełomu wieku zapewniły polskiemu stawiarstwu przodujące miejsce w Europie. IV. Okres dwudziestolecia międzywojennego. Obserwujemy wtedy w Polsce ponownie dynamiczny wzrost powierzchni stawowej. W 1919 roku Sejm RP przyjął ustawę o wydzierżawieniu nie zagospodarowanych użytków rolnych, a potem (1920) o ich likwidacji i nieodpłatnemu zagospodarowaniu. Dzięki tym ustawom areał odłogów zmalał z 4,6 mln ha (1918) do 0,37 mln ha (1923).Areał stawów wzrósł wtedy z 37,6 tys. ha w 1923 r do 88,8 tys. ha w 1938 roku, głównie na terenach Pojezierzy z nielicznie występującymi stawami na Pomorzu, Wileńszczyźnie, Wołyniu, Podlasiu, zagospodarowując tam liczne rolne i wodne nieużytki (Szczygielski 1967).
Średnia wydajność polskich stawów wynosiła wtedy 163 kg.ha-1, i była regionalnie silnie zróżnicowana. Najwyższe wydajności nadal uzyskiwali hodowcy ze Śląska oraz krakowskiego (do 800 kg.ha-1) oraz Mazowsza (300 - 500 kg.ha-1) najniższe zaś w woj. wileńskim, poleskim i pomorskim (40 do 123 kg.ha-1).
Z publikacji FAO (Sarig 19660) wynika, że karpie z Polski i z Niemiec sprowadzone wtedy zostały do Jugosławii, a następnie transportowano je do Izraela i dalej krajów Dalekiego Wschodu, Indonezji (Jawa), Ameryki Północnej i Australii. Okres powojenny. Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic, powierzchnia stawów Polski zmniejszyła się o ponad 22 tys. ha i w 1945 roku wynosiła łącznie 66 525 ha . Pomimo przejęcia zaledwie 9 tys. ha żyznych i zagospodarowanych stawów na ziemiach zachodnich, kosztem oddania 31,4 tys. ha nieurodzajnych stawów na kresach wschodnich, (Tab. 3), produkcja stawowa w tym okresie była zbliżona do uzyskiwanej w 1938 r .
Duże i średnie gospodarstwa p s t r- ą g o w e (farmy) obecnie skupione są na północy Polski (głównie na Pomorzu zach.), w rejonie występowania czystych i zimnych wód. W mniejszym stopniu stawy pstrągowe występują na południu kraju(Karpaty i Beskidy), gdzie przeważają obiekty mniejsze i starsze (np. Łopuszna nad Dunajcem). Dynamiczny rozwój tej gospodarki rozpoczął się na początku lat 70-tych. Obecnie funkcjonuje w naszym kraju ponad 160 obiektów pstrągowych, w tym 32 to bardzo duże gospodarstwa z produkcją 200-1100 ton rocznie, głównie pstrąga tęczowego, np. Mylof (1100 t), Zabrodzie i Tarnowo (500-700 t) . Produkcja pstrągów w latach 2000-2002 r w Polsce wynosiła 10-12 tys. ton ryb rocznie i aktualnie jest 7 producentem tych ryb w Europie. Polski Związek Wędkarski do 2001 r. użytkował 16 ośrodków pstrągowych (zarybieniowych), położonych zarówno w rejonie podgórskim , jak i na terenach nizinnych ). Produkują one głównie materiał zarybieniowy ryb łososiowatych z pstrągami na czele oraz gatunki ryb rzecznych tzw. reofilnych (jazie, bolenie, certy, brzany, klenie, świnki, miętusy). W latach powojennych przeprowadzane były liczne reorganizacje polskiego rybactwa śródlądowego, w tym także stawowego, w wyniku których ponad 3/4 powierzchni stawów do 1990 r. użytkowane było przez Państwowe Gospodarstwa Rybackie. Pozostały areał eksploatowany był przez Spółdzielczość rybacką, Polski Związek Wędkarski oraz w niewielkim stopniu przez rolników i prywatnych hodowców ryb (ok. 16 tys. ha stawów). Zachodzące zmiany społeczno-polityczne doprowadziły w 1990 roku do likwidacji Państwowych Gospodarstw Rybackich. Szereg gospodarstw rybackich, w tym i dobrze prosperujących (zarówno technologicznie jak i finansowo), podzielono na mniejsze jednostki nie zawsze sprawne organizacyjnie. Część z nich w ramach restrukturyzacji stało się oddziałami państwowej Agencji Rolnej Własności Skarbu Państwa (AWRSP), jako jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa do stopniowego ich sprywatyzowania. Część wód została także wydzierżawiona (jeziora), a obiekty stawowe (typu karpiowego i pstrągowego) zostały sprzedane prywatnym hodowcom i producentom ryb . LITERATURA : 1. DŁUGOSZ J., Chronografia Regni Poloniae. Historia Poloniae. Opera omnia. Cracov. Wyd. pol. Kraków 1863 - 1887 2. DUBRAVIUS J., 1473 - O rybnikach i rybach, które się w nich chowają. Tłum. pol. Kraków (ok. 1600 r). 3. GÓRZYŃSKI, S., 1964 - Przegląd historii rybactwa w dawnej Polsce. PWRiL Warszawa. 4. GUZIUR, J.F., 1991 - Rybactwo w małych zbiornikach sródlądowych. PWRiL Warszawa, pp. 428 , (In Polish). 5. GUZIUR, J.F., K.,TURKOWSKI, 1995 - Aquaculture - aquaculture integrated fowming sent state and prospects. Intern. Aquacult.Confer. "Aquaculture in Eastern European Countries". St. Zagora (Bulg.), July 26-28.1995, s.15. 6. GUZIUR, J.F., 2001 - Polsko - české vztahy v rozvoji rybnikářstvi na tešinském Slezsku. [ Polsko-czeskie kontakty w rozwoju rybactwa stawowego na Śląsku Cieszyńskim]. Intern.Fish.Confer. VURH-Ju Vodňany 2-5.V.2001 . 7. SZCZYGIELSKI W., 1967 - Zarys dziejów rybactwa śródlądowego w Polsce. PWRiL Warszawa, s. 118 8. RUDZIŃSKI E., 1962 - Fragmenty historii europejskiego karpia hodowlanego. Gosp. Rybna, 9 : 3-5. * Publikujemy bez tablic ** Najstarszym w Polsce jest klasztor Cystersów w Jędrzejowie (zał. w 1140 r) oraz Mogile pod Krakowem (zał. w 1218 r - Rudziński 1962). ***Galicja - południowo-wschodnie rejony Polski (Kraków, Tarnów, Lwów) ówczesnego zaboru austriackiego. Rysunki: herb Pucka, Herb Krasnystawu, herb Rybnika, herb Giżycka, herb Górzna, herb Szamocina, herb Szczecinka Nasz Czas 4 (593) |