Tatiana Zaleska

Sopoćkińscy idole

Finał "Idola" odbył się w sobotę 18 stycznia. Trzynastu uzdolnionych uczestników, przeboje polskie, czterech srogich jurorów, szalejąca widownia... Ale to nie w TV Polsat, to w Szkole Średniej w Sopoćkiniach rejonu grodzieńskiego.

Kibicowali finalistom koledzy-uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście: konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Krętowski, konsul Renisław Walter, prezes ZPB Tadeusz Kruczkowski, przedstawiciele PMS na czele z Teresą Kryszyń i Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z Piotrem Jankowskim.

Ze sceny szkolnej auli brzmiały znane piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz, "Brathanków", "Lady Pank", Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej i in. Młodzież bardzo się starała, chociaż słychać było w głosie niektórych tremę, a jurorzy o każdym mówili wszystko "prosto z mostu".

Do finału po eliminacjach przeszli najlepsi i jurorom oraz widzom nie łatwo było zdecydować się na wpisanie nazwisk do karty głosowania. Ale wyboru dokonano: połowę z ponad stu głosów zebrała Julia Gowgiel, uczennica 11 klasy, dla której 13 numer uczestnictwa stał się szczęśliwym. Julia podbiła całą salę swoim wykonaniem piosenki "Wsiąść do pociągu". Jako główną nagrodę dostała radiomagnetofon, który wręczył Tadeusz Kruczkowski. Drugie miejsce wywalczyła Weronika Romańczuk i otrzymała aparat fotograficzny "Kodak". Trzecim był Andrzej Konkol, a Paweł Szamatowicz i Tomek Łuckowicz zostali wyróżnieni. Piękne albumy i encyklopedie dla nich wręczył Andrzej Krętowski. Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny obiecała dla czterech uczestników konkursu pobyt na wakacjach w Polsce oraz wręczyła dla dzieci uczących się języka polskiego prezenty.

Jak zaznaczył prezes Oddziału ZPB w Sopoćkiniach Andrzej Janulewicz, organizowanie takich imprez kulturalnych chociaż i wymaga dużo sił, ale niesie radość i zadowolenie tak uczestnikom, jak i widzom oraz popularyzuje piosenkę i kulturę polską. Przykładem tego było wspólne śpiewanie uczestników i całej sali.

Głos Znad Niemna

Nasz Czas 4 (593)