Tydzień w skrócie na Łotwie

Wprowadzenie nowych dowodów osobistych jest odłożone

Z powodu braku środków finansowych, zdecydowano odłożyć na pewien czas wprowadzenie tzw. kart identyfikacyjnych, czyli nowych dowodów osobistych. To pozwoli zaoszczędzić 1,8 mln łatów. Natomiast kwestia wprowadzenia tych kart i wydzielenia na te cele niezbędnych środków może być rozpatrzona podczas opracowania poprawek do tegorocznego budżetu lub budżetu na rok 2004. Minister spraw wewnętrznych Maris Gulbis dodał jeszcze, że umowy na realizację tego projektu nie są zawarte, natomiast Litwa i Estonia już wprowadzają karty identyfikacyjne.

Na Łotwie - najniższa pensja

W trzecim kwartale 2002 r. w Republice Łotewskiej średnia miesięczna pensja - brutto była najniższa wśród krajów bałtyckich . Wyniosła ona zaledwie 288 USD, natomiast na Litwie - 321 USD, a w Estonii 368 USD. W listopadzie 2002 r. minimalna pensja w Republice Łotewskiej wynosiła 100 USD, na Litwie 125, a w Estonii 118 USD.

Lekarze niezadowoleni

Łotewski Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia wyraził swoje niezadowolenie z tego powodu, że nowy rząd łotewski nie przejawia zainteresowania w rozwiązywaniu problemów, z którymi już przez dłuższy czas boryka się łotewska służba zdrowia. W liście skierowanym do premiera E. Repsze związki zawodowe żądają od rządu wyjaśnienia konkretów, dotyczących spełnienia postulatów strajkujących medyków.

Odwołano ambasadora Republiki Czeskiej na Łotwie

Ambasador Republiki Czeskiej na Łotwie Irci Kubicek został odwołany - podała agencja BNS, później potwierdziła to również i czeska strona. Bardziej szczegółowej informacji na ten temat nie podano.

Nasz Czas 3 (592)