Zbigniew Herbert. Epilog burzy.

17 stycznia br. w Wilnie, w Pałacu Radziwiłłów została otwarta wystawa poświęcona wybitnemu polskiemu poecie, dramaturgowi i eseiście Zbigniewowi Herbertowi pt. Zbigniew Herbert. Epilog burzy. Zdaniem Romualdasa Budrysa, dyrektora Muzeum Sztuki Litwy - wystawy literackiej o podobnej skali w Wilnie jeszcze nie było.

Na treść wystawy złożyły się wydania dorobku poety, zdjęcia, jego rysunki, fotografie i dokumenty rodzinne oraz fragmenty utworów na tle Lwowa, Warszawy, Berlina i Paryża - miast, gdzie upłynęło życie Z. Herberta.

Zbigniew Herbert - urodzony lwowianin, żołnierz Armii Krajowej, konsekwentny opozycjonista wobec totalnego zniewalania, był za życia uznanym autorytetem moralnym, co znalazło szczególny wyraz w okresie powstawania i działalności podziemnej Solidarności. Przez życie i w twórczości płynął pod prąd - ku źródłom, podobnie zresztą jak wielu twórców o rodowodzie kresowym. Jego dorobek został uhonorowany wieloma nagrodami literackimi i przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, w tym na język litewski.

Organizatorami wystawy, która potrwa do 17 marca, są Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Litwy. Autorem scenariusza wystawy jest Maria Dorota Pieńkowska, a projektu plastycznego - Witold Błażejewski.

W otwarciu wystawy wzięli udział ambasadorzy Polski - Jerzy Bahr oraz Czech Peter Voznica. (rm)

Na zdjęciu: Autorzy Maria Dorota Pieńkowska i Witold Błażejewski oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner podczas otwarcia wystawy

Nasz Czas 3 (592)