Tydzień w skrócie

Litwa - Polska

Dotychczasowy prezydent Litwy V. Adamkus w ostatnim dniu kampanii wyborczej przebywał z krótką czterogodzinną wizytą w Polsce. W Warszawie V. Adamkus spotkał się z prezydentem Polski A. Kwaśniewskim, marszałkiem Sejmu RP M. Borowskim, innymi osobistościami życia politycznego.

Litwa - Rosja

Na Litwie z kilkudniową wizytą przebywał znany rosyjski polityk J. Primakow. Oficjalnym powodem wizyty byłego wieloletniego radzieckiego szpiega na Bliskim Wschodzie, jak też byłego szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego, byłego ministra spraw zagranicznych Rosji oraz premiera rosyjskiego rządu było spotkanie w naszym kraju Nowego 2003 Roku. W trakcie swej wizyty na Litwie J. Primakow spotkał się z wieloma osobistościami litewskiego życia politycznego i gospodarczego. Między innymi rosyjski polityk spotkał się z sojuszniczką nowego litewskiego prezydenta, liderem partii Nowa Demokracja - Partia Chłopska K. Prunskienë. K. Prunskienë zarzuca się współpracę, na początku lat 90-ch, z KGB.

Święto

na Litwie obchodzono Święto Flagi Narodowej. Trójkolorowa litewska flaga narodowa 84 lata temu po raz pierwszy została wywieszona w Wilnie na wieży Gedymina.

Prawo

Na Litwie zaczął obowiązywać nowy Kodeks procesu cywilnego.

Komornicy

Swą działalność w naszym kraju rozpoczęli prywatni komornicy, którzy zastąpili funkcjonujących dotychczas komorników państwowych.

Teatr

Nowym głównym dyrygentem Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu został mianowany 63-letni J. Aleksa.

Mróz

Ministerstwo Oświaty i Nauki przypomina, że zgodnie z postanowieniem z 1991 roku, jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej 20 stopni mrozu to uczniom 1 - 4 klas zajęcia w szkołach nie będą się odbywać. Jeśli temperatura spadnie poniżej 25 stopni to zajęcia nie będą się odbywały również dla uczniów klas 5 - 12.

"Sodra"

Wpływy do Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Socjalnych "Sodra" wg. wstępnych danych w ubiegłym roku przekroczyły wydatki o 100 mln Lt. Dochody "Sodry" w minionym roku były o 0,6 proc. większe od planowanych.

Referendum

Sejm RL planuje w maju br. przeprowadzić referendum o wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Nasz Czas 1 (590)