"Nasza Polonia" nr 140
ESTONIA

Tydzień w skrócie w Estonii

Maleje liczba wyjazdów z Estonii do krajów byłego ZSRR

W 2002 roku opuściło Estonię na stałe, udając się do krajów byłego Związku Radzieckiego 378 osób. Otrzymali oni pomoc finansową z estońskiego Funduszu Migracyjnego.

Liczba wyjeżdżających obecnie jest dziesięć razy mniejsza niż jeszcze siedem lat temu, oświadczył przedstawiciel Funduszu.. Wypłacono im łącznie 2,8 miliona koron, czyli średnio po 7458 koron na osobę. Wśród wyjeżdżających było 29 byłych wojskowych, 27 członków ich rodzin, 140 emerytów, 77 bezrobotnych i 3 osoby właśnie zwolnione z więzienia. W roku 2001 wyjechało 86 osób więcej niż obecnie. W roku 2002 Fundusz wydał 4,1 miliona koron. Z jego pomocy skorzystało także 75 osób powracających do Estonii (5747 koron na osobę). Wśród przyjeżdżających 44 osoby posiadały obywatelstwo estońskie, wśród nich 16 to naturalizowani Rosjanie.Budżet Funduszu w roku 2003 wynosić będzie 3,6 miliona koron.


Nowy kanał telewizyjny dla krajów bałtyckich

Od 1 stycznia widzowie telewizji kablowych Litwy, Łotwy i Estonii zamiast Pierwszego Kanału, należącego do rosyjskiego koncernu ORT oglądają Pierwszy Kanał Bałtycki. Został on stworzony przez ORT specjalnie dla znających język rosyjski widzów z krajów bałtyckich.

Pierwszy Kanał Bałtycki będzie na razie pokazywał programy i filmy należące do Kanału Pierwszego. W niedalekiej przyszłości swoją ofertę powiększy także o własne programy nagrywane na miejscu i przeznaczone wyłącznie dla lokalnych widzów.

- Pierwszy Kanał Bałtycki - to jedna, wspólna sieć dla tego regionu - powiedział Agencji BNS Sergiej Jeriomenko, szef Interaktyvios Komunikacijios Sprendimai, firmy reprezentującej na Litwie interesy łotewskiej spółki ORT-TEM (ma prawo do transmisji kanału). Spółka będzie także sprzedawała czas reklamowy na PKB. Według badań rynkowych rosyjski Kanał Pierwszy cieszył się dużą popularnością, tylko nieznacznie mniejszą niż propozycje komercyjnych kanałów w krajach bałtyckich.


Estoński PKB rośnie w dynamicznym tempie

Produkt krajowy brutto Estonii wzrósł w trzecim kwartale 2002 roku o 6,7 proc., poinformowało estońskie biuro statystyczne.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku estońska gospodarka wzrosła o 5,7 proc. Najwyższy 7-proc. wzrost PKB odnotowano w drugim kwartale roku. Motorem wzrostu była produkcja przemysłowa, sprzedaż hurtowa i detaliczna oraz budownictwo. Analitycy oczekują, że gospodarka Estonii wzrośnie w tym roku o 6 proc. Estonia jest jednym z najszybciej rozwijających się państw, które zostaną przyjęte w 2004 r. do Unii Europejskiej.

Nasz Czas 1 (590)