W kilku zdaniach

W przededniu Nowego Roku w rodzinnym mieście Adama Mickiewicza - Nowogródku odbyła się niecodzienna uroczystość: pierwszych pacjentów przyjęła rejonowa przychodnia dziecięca. Została ona wybudowana dzięki realizacji programu likwidacji skutków czarnobylskiej katastrofy. Przychodnia została wybudowana za środki budżetowe obwodu grodzieńskiego i republiki.

W Smorgoniach został przekazany 27-mieszkaniowy dom dla podoficerów i oficerów jednostki wojsk pogranicza, który wybudowali specjaliści z miejscowego zjednoczenia budowlano - montażowego nr 41. W nowym domu 20 mieszkań otrzymali wojskowi, którzy przesłużyli po 15-20 lat, a do pozostałych zasiedliły się młode rodziny. Kto ma mieszkać w tym domu decydował osobiście dowódca Wojsk Pogranicza Republiki Białoruś, ponieważ dom był wybudowany ze środków budżetowych związkowego państwa Rosja - Białoruś. W br. w Smorgoniach rozpocznie się budowa 35-mieszkaniowego domu z budżetu ZBIRu.

W Grodnie w wolnej strefie ekonomicznej "Grodnoinwest" zostało zarejestrowane pierwsze przedsiębiorstwo z zagranicznym kapitałem "Edmundas i Company" zamkniętej spółki akcyjnej "European Clothing Group". W uroczystej atmosferze certyfikat nr 1 kierownik WSE Sergiusz Tkaczenko wręczył dyrektorowi przedsiębiorstwa Vladasowi Miszkinisowi. Obecnie w Grodnie buduje się fabryka krawiecka, już w tym roku będzie pracowało tu ponad tysiąc osób. Inwestycje wyniosą ponad 5 mln dolarów USA.

W ubiegłym roku na terenie Białorusi zarejestrowano ok. 130 tysięcy popełnionych przestępstw, jest to o 18% mniej niż w 2001 roku. Znacznie wzrosła liczba wykrytych ciężkich przestępstw: zabójstw, gwałtów, handlu narkotykami. Za rok skonfiskowano 400 kg narkotyków i ponad 1,5 tony surowców narkotycznych, wykryto 5700 przestępstw. Najwięcej obecnie popełnia się przestępstw gospodarczych, stanowią one 38 % ogólnej liczby przestępstw.

Nasz Czas 1 (590)