Tydzień w skrócie na Łotwie

W strefie przygranicznej - tylko z przepustką

Od 1 stycznia 2003 r. wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące przemieszczania się w strefie przygranicznej. Przepustka niezbędna będzie w niektórych gminach graniczących z Rosją i Białorusią. Natomiast ci, którzy mieszkają w strefie przygranicznej lub mają tam nieruchomość nie będą musieli posiadać takiej przepustki, nie potrzebna ona będzie również i tym, którzy przemieszczają się wyłącznie po drogach państwowych w tych strefach. Reszta musi w głównym Urzędzie Wojsk Ochrony Pogranicza nabyć takie przepustki. Będą one wydawane na wniosek zainteresowanego w ciągu trzech dni, bezpłatnie.

Prawosławne Boże Narodzenie może być na Łotwie dniem świątecznym

Na Łotwie może pojawić się w kalendarzu dodatkowy wolny od pracy dzień. Tak się stanie, jeśli Sejm Łotewski zdąży do końca 2002 r. przegłosować wniosek, złożony przez Pierwszą Partię Łotewską. Prawosławni zresztą już od dawna domagają się wprowadzenia dnia wolnego na święta prawosławnego Bożego Narodzenia. A więc, jeżeli Sejm łotewski podejmie pozytywną decyzję jeszcze do końca 2002 r., to 7 stycznia 2003 r. będzie dniem wolnym od pracy.

Nowy minister chce zmniejszyć studentom stypendia

Nowy minister oświaty RŁ Karlis Szadurskis zapowiedział, że mogą być zmniejszone studenckie stypendia. Wywołało to oburzenie wśród łotewskich studentów, którzy w przypadku, gdyby rzeczywiście tak się stało w nowym roku akademickim, zapowiedzieli różne formy protestu.

Nasz Czas 49 (589)