Tydzień w skrócie

Wybory

Według nieoficjalnych danych zwycięzcą w pierwszej turze prezydenckich wyborów na Litwie został obecny prezydent V. Adamkus - 34,9 proc. Jego konkurentem w drugiej turze będzie były premier R. Paksas - 19,9 proc. Przewodniczący Sejmu RL lider Związku Socjalliberałów A. Paulauskas - 8,4 proc., telewizyjny showman Vytautas Šerënas - 7, 8 proc., wiceprzewodniczący socjaldemokratycznej partii V. Andriukaitis - 7,3 proc., była premier K. Prunskienë 5 proc. Reszta kandydatów uzbierała mniej niż 5 proc. głosów.

W wyborach

samorządowych, według wstępnych danych najwięcej mandatów zdobyli - Partia Socjaldemokratyczna, Chłopska Partia - Nowa Demokracja, Związek Liberałów, partia konserwatystów i Związek Centrum. W Wilnie najwięcej głosów zdobyła koalicja Związku Liberałów i Współczesnych - Chrzescijańskich Demokratów, Partija Socjaldemokratyczna oraz konserwatyści. W Kownie prawie jednakową liczbę mandatów zdobyli liberałowie, konserwatyści i socjaldemokraci. W Kłajpedzie największym powodzeniem cieszyli się Związek Liberałów, Związek Centrum i Związek Rosjan.

Unia Europejska

Jak oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy A. Valionis powszechne referendum o przyłączeniu naszego kraju do UE ma odbyć się 11 maja 2003 roku.

Tranzyt

We czwartek w Moskwie nie doszło do podpisania umowy pomiędzy ministerstwami spraw zagranicznych Litwy i Rosji o dwustronnych podróżach obywateli obydwu państw. Dokument nie podpisano z powodu opieszałości urzędników rosyjskich, którzy obiecają przygotować dokument do końca b.r.

"Choinka"

W Wilnie po raz czwarty zapalono tak zwaną największą choinkę na świecie, czyli upiększoną girlandami elektrycznymi wileńską wierzę telewizyjną.

Kontrola

Na żądanie Związku Zawodowego Nauczycieli premier rządu RL A. Brazauskas wydał rozporządzenie przeprowadzić dokładną kontrolę - audyt Ministerstwa Oświaty i Nauki. Obserwatorzy uważają, że może to być pierwszy krok do dymisji obecnego ministra oświaty i nauki - A. Monkevičiusa.

Do Moskwy

Premier rządu RL A. Brazauskas oświadczył, że w lutym ma zamiar udać się z roboczą wizytą do Moskwy. Jednym z podstawowych tematów tej wizyty będzie ratyfikacja przez rosyjski parlament Umowy o granicy oraz inne kwestie z dziedziny polityki i gospodarki.

Prywatyzacja

Fińskie linie lotnicze Finnair zamierzają nabyć 66% akcji spółki Lietuvos Avialinijos . Finnair dąży do rozszerzenia swej działalności w regionie bałtyckim. Za cały pakiet akcji nabywca powinien zapłacić 12,3 mln Lt.

Nasz Czas 49 (589)