"KAMARAITE" zaprasza

Kamaraitë z lit. oznacza małą komorę (komoreczkę), do której, jak wiemy z własnej praktyki, można wiele schować i wiele w niej znaleźć. Jeżeli zdarza się, że mamy problem z zakupem upomników z litewskim akcentem wyjeżdżając za granicę bądź goszcząc osoby, którym wypada sprezentować coś litewskiego, spróbujmy poszukać czegoś interesującego w "Kamaraitë" pod adresem ul. Subocz (Subačiaus) 2. Sklepik mieści się na Starówce i blisko Ostrej Bramy; tuż w lewo od parkingu samochodowego naprzeciwko budynku Filharmonii.

Turystów z Polski, sprzedawczynie Irena i Wioleta, nie tylko obsłużą w jęz. polskim, ale i doradzą co najlepiej wybrać. Amator prezentów oryginalnych nie odejdzie z niczym, gdyż jest tu sporo zagranicznych pamiątek i pomysłowych rzeczy codziennego użytku, w tym niezbędnych każdej gospodyni w kuchni. Dla przykładu turyści ze Skandynawii upodobali sobie teczki ... na dokumenty, do których zamiast papierów wkłada się np. butelkę wina i lampki do wina.

Popytem cieszą się szklane i porcelanowe kubeczki z akcentem wileńskim (w cenie od 6 do 18 Lt), dzwoneczki (5 Lt), gliniane kufle na piwo z wizerunkiem Starówki Wilna (miniaturowe - 10 Lt, półlitrowe - 20 Lt), kufle z kamionki o różnej pojemności z herbem miasta - św. Krzysztofem (10-28 Lt), talerze do zawieszania na ścianie (porcelanowe i szklane) z Ostrą Bramą, wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, ogólnym widokiem starego Wilna i poszczególnymi akcentami architektonicznymi, właściwymi grodowi nad Wilią (w cenie od 12 do 45 Lt). Nota bene, można tu nabyć również widokówki, a wkrótce będą też znaczki pocztowe.

Na klientów wymagających, o wyrafinowanym guście, czeka filigranowa porcelana słynnej kowieńskiej fabryki "Jesia". Porcelana - jak zawsze i wszędzie - i tu ma swoją stałą wartość i cenę, ale można zafundować sobie chociażby pamiątkę za 9 Lt - litewski bucik "klumpis", nieodzowny element etnograficzny Litwy. A taki, upiększony gałązką jedliny, może być upominkiem na Gwiazdkę.

"Przy ul. Subocz 2 gospodarzymy dopiero od lipca br. - powiedziała kierowniczka sklepu "Kamaraitë" Danuta Lisniak. Na razie jesteśmy dopiero na etapie opracowywania suweniru litewskiego, który byłby zarówno poszczególnym akcentem Litwy, jak i oryginalną wizytówką naszego sklepiku. Pracujemy w godzinach 10-19, w soboty 11-17; w sezonie planujemy witać gości również w niedziele.

Mimo że mamy np. niemały wybór świec, przed świętami chcemy sprowadzić coraz bardziej modne i ekologiczne świece z naturalnego wosku pszczelego. Również świeczniki są u nas chętnie nabywane (w cenie od 2 do 70 Lt). Uważam, że drobny miły upominek można tu znaleźć również na zbliżające się Święta. W zależności od sumy, którą klient dysponuje, ekspedientka pomoże dokonać wyboru. Będzie też miło usłyszeć uwagi oraz propozycje w sprawie asortymentu "Kamaraitë".

Zapraszamy serdecznie!"

Na zdjęciach: przy stoisku z kubeczkami; pamiątki z akcentami wileńskimi

Nasz Czas 49 (589)