Włodzimierz Pujsza

Świąteczne refleksje

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas zadumy i refleksji, czas pojednania, zgody, pokoju i miłości. Dobiega końca już ten rok, niebawem wkroczymy w nowy 2003. Koniec roku i czas świąteczny zawsze skłania człowieka ku pewnym rozważaniom, podsumowaniom dokonanej pracy, a także snucia planów na przyszłość.

To, co się dzieje na przestrzeni już prawie 4 lat w polskim środowisku Daugavpilskiego Oddziału Związku Polaków na Łotwie "Promień" nie można uznać za zjawisko pozytywne. Dlaczego niektórzy Polacy tutaj przez dłuższy czas nie mogą w sposób przyzwoity i cywilizowany znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie zaistniałych problemów? Niestety, pewnymi ludźmi nadal kierują ich własne wygórowane ambicje i własne interesy. Szkoda, że ci ludzie nie mają ani moralnej odwagi, ani sumienia, żeby przyznać się do swoich czynów na rzecz niszczenia polskości.

Mimo wszystko wierzę w ostateczny triumf prawdy i sprawiedliwości. Zgoda i pojednanie są możliwe. Na to nigdy nie jest za późno. Tylko trzeba mieć dobrą wolę i chęć. Aby móc przebaczyć pewne krzywdy, trzeba nazwać zło po imieniu - nie ma innej drogi...

W ten świąteczny okres życzę wszystkim swoim rodakom w Daugavpilsie zgody, pokoju i miłości.

Nasz Czas 48 (588)