Nijola Szczerbo

¦wiêta, ¦wiêta, ¦wiêta!

Weso³ych ¦wi±t!
Bez zmartwieñ,
Z barszczem, grzybami, z karpiem,
Z go¶ciem, co niesie szczê¶cie...

Jak szybko mija czas! Niedawno ¶wiêtowali¶my Bo¿e Narodzenie, potem Wielkanoc, i ju¿ ponownie szykujemy siê do najpiêkniejszych ¶wi±t w roku - Bo¿ego Narodzenia i Nowego Roku.

Ju¿ nied³ugo kupimy choinkê, rozb³ysn± lampki, bombki, zaczniemy pakowaæ prezenty i dom nape³ni siê zapachem ¶wie¿o wypastowanej pod³ogi, pieczonych miês i ciast. Z ogromn± niecierpliwo¶ci± bêdziemy czekali na piêknie przybrany wigilijny stó³, a strojne drzewko bêdzie zachwyca³o swym ciep³em i blaskiem.

Wigilia - to ¶wiêto rodzinne, ka¿dy stara siê je spêdziæ w gronie najbli¿szych. W okresie ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia jest wiêksza ni¿ zwykle go¶cinno¶æ. Ka¿dy nieoczekiwany go¶æ tego dnia jest mile widziany i czêstowany przeró¿nymi potrawami, które gospodyni szykuje kilka dni. Dzi¶ ¶wi±teczny stó³ nie jest trudno przyszykowaæ - wszystko mo¿na nabyæ w sklepach i dla zapracowanych pañ to prawdziwa ulga, jednak najlepsze potrawy s± te, które mamusia lub babcia przyszykowa³a w³asnorêcznie. Chyba najbardziej cenione i lubiane potrawy s± te tradycyjne.

Dla wielu gospodyñ stare przepisy dañ, które zachowa³y jeszcze od babci, s± najwiêkszym skarbem , a ich przyszykowanie sprawia ogromn± przyjemno¶æ. W³a¶nie tak± gospodyni± jest p. Helena Wier¿yñska , licz±ca dzi¶ 70 lat ( mieszkaj±ca we wsi Kalitañce, rej.solecznicki), która od wielu lat ¶wi±teczne potrawy szykuje wed³ug przepisów swojej mamy. Zapytana , jak szykuje siê do ¶wi±t - p. Helena odpowiedzia³a, ¿e z ogromn± rado¶ci± i ca³ym sercem.

"Do ¦wi±t zaczynam szykowaæ siê kilka dni wcze¶niej - opowiada - przyje¿d¿a ca³a rodzina (ok. 20 osób), wiêc muszê przyszykowaæ sporo jedzenia. Wszystkie podawane w Wigiliê potrawy s± postne, a do ich przyrz±dzenia wykorzystujê dary pól, lasów i wód: miód, pszenicê, mak, suszone owoce i wszelakie ryby. Zaczynam od wypieków du¿ych pierogów, które uwielbiaj± i dzieci, i wnuki. Wypiekam ró¿ne - z makiem, rodzynkami, cynamonem. Przepis nie jest trudny, wiêc ka¿da gospodyni mo¿e z niego skorzystaæ, sk³adniki na dwa pierogi s± takie:

100gr. dro¿d¿y, 0,5 litra ¶mietany, 2 jajka, 0,5 litra cukru i 3 kg. m±ki.

Z podanych wy¿ej sk³adników nale¿y zagnie¶æ ciasto i na godzinê odstawiæ w ciep³e miejsce, aby ciasto podros³o, a po up³ywie godziny wstawiæ do gor±cego pieca ( mo¿na oczywi¶cie do piekarnika) i wypiekaæ oko³o godziny. Po wyjêciu pieczywo nale¿y posmarowaæ bia³kiem jajka, poczekaæ a¿ ciasto ostygnie i smacznego!

Oczywi¶cie nigdy nie bywa ¦wi±t bez roso³u grzybowego, kilku potraw z ryby, kisielu i podsyty. Kiedy¶, oprócz tak zwanego ró¿owego kisielu, gotowano te¿ bia³y kisiel z p³atków owsianych, jednak dzi¶ ju¿ prawie nikt go nie gotuje. Nie nale¿y te¿ zapominaæ o potrawach miêsnych. Po okresie adwentowym, któremu towarzyszy post, takie potrawy smakuj± nadzwyczaj, wiêc staram siê przyszykowaæ soczyste miêso, pyszne sa³atki i s³odkie pieczywo".

Rozmawia³am z p. Helen±, a tymczasem z kuchni ulatnia³ siê zapach pieczonego ciasta i innych smakowito¶ci. Rozchodzi³ siê cichutko, jakby na paluszkach, w obawie, by nie rozbudziæ czyjego¶ apetytu za wcze¶nie.

Na zdjêciu: Helena Wier¿yñska

Nasz Czas 48 (588)