Tydzień w skrócie na Łotwie

Pielęgniarki chcą otrzymywać 2Ls za godzinę

Łotewski Komitet Związków Zawodowych Pracowników Służby Zdrowia zadecydował, żeby od 1 lipca 2003 r. dla pielęgniarek, akuszerek, laborantek płacić za godzinę nie mniej niż 2Ls (ok. 3.20USD). Upoważnieni przedstawiciele związków zawodowych zdecydowali przerwać wcześniej planowany strajk i zaprosić na spotkanie nowego premiera Einarsa Repsze, ministra finansów V. Dombrovskisa oraz ministra do spraw służby zdrowia A. Audersa, żeby omówić z nimi swoje postulaty, dotyczące przede wszystkim polepszenia sytuacji finansowej.

O Unii Europejskiej inaczej

Na początku grudnia codzienna poranna gazeta łotewska "Neatkariga Rita Avize", opublikowała dość ciekawe rozważania łotewskiego publicysty Bena Latkovskisa o wstąpieniu Łotwy do NATO i UE. Co się tyczy wstąpienia Łotwy do UE, to B. Latkovskis uważa, że dla UE potrzebny jest przede wszystkim duży wschodnioeuropejski rynek dokąd można byłoby wysyłać niepotrzebną w ich krajach produkcję. Tak zwana pomoc finansowa i tak powraca z powrotem do krajów UE z dodatkowymi procentami. Dla krajów UE też są niezbędne takie państwa, do których można kierować migrantów. Podsumowując B. Łatkovskis pisze, że Europa jest gotowa przełknąć Łotwę jako wzmacniającą tabletkę, z nadzieją, że doda ona energii potrzebnej w niekończącej się walce o światowe panowanie.

W tym roku na Łotwie o 17000 zmniejszy się liczba mieszkańców

W 2002 r. w Republice Łotewskiej liczba ludności ma się zmniejszyć o 17000 osób i na początku następnego roku w państwie łotewskim będzie mieszkać 2328 mln mieszkańców. Taką prognozę przedstawił łotewski Centralny Urząd Statystyczny (CUS). Podsumowując sytuację demograficzną za 10 miesięcy br. można stwierdzić, że w tym roku na świat przyjdzie ok. 19900 dzieci, co jest o 200 więcej niż w roku ubiegłym, natomiast liczba zgonów wyniesie w tym roku ok. 32500, co jest o 250 - 300 osób mniej niż w 2001 roku.

Nasz Czas 48 (588)