Mgr Lucyna Sławińska - Targosz

Ku uwadze nauczycieli plastyki
Twórcze poszukiwania

Autorka publikacji jest nauczycielką sztuki w gimnazjum w Dobczycach koło Krakowa. Jest absolwentką Szkoły Średniej im. Adama Mickiewicza w Wilnie i studiów plastycznych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie.


Korzystając z możliwości chciałabym na łamach "NCz" podzielić się swoimi doświadczeniami pedagogicznymi, dotyczącymi plastyki i sztuki. Być może staną się one inspiracją dla nauczycieli w tworzeniu konspektów, projektów edukacyjnych itd.

Podczas mojej pracy w przedszkolu, opracowałam program autorski dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Nazwałam go "Mała akademia plastyczna", ponieważ przedszkolacy poznały tajniki plastyki w różnych dziedzinach m.in.: rzeźba, malarstwo, grafika. Zajęcia odbywały się w specjalnej pracowni.

Zachęcałam, o ile jest możliwość, do pozyskania środków finansowych na ten cel dyrektorów szkół i przedszkoli lub ludzi z inicjatywą i do stworzenia takiej specjalnej plastycznej pracowni, w której znalazłyby się sztalugi, stoliki obrotowe do rzeźbienia i konstrukcji przestrzennych, szafki i kubełki na narzędzia i materiały plastyczne oraz tablice ekspozycyjne ze styropianu lub korka. Pamiętajmy, iż prace dzieci należy zawsze chwalić i wystawiać jak najczęściej, bo jest to dobrą zachętą do dalszej twórczej działalności. Głównym celem programu jest rozwój wyobraźni i swobodna twórcza ekspresja, przy wykorzystaniu różnorodnych technik i materiałów plastycznych, a w szczególności przyrodniczych. Wykorzystując dary natury, można nie tylko tworzyć piękne prace, ale wyrobić nawyk kolekcjonerski np. zbierania ciekawych patyczków, zasuszanie kwiatków i liści - tworząc kompozycje płaskie i przestrzenne, a z różnorodnych kamieni komponować rzeźby np. doklejając papier lub po prostu je pomalować. U dzieci, które wykonują takie prace wyrabiamy również zamiłowanie do przyrody i jej uszanowania.

Zajęcia z gliną lub ciastem solnym w szczególności sprzyjają rozwojowi manualnemu. Jest to wspaniałe tworzywo, które można ugniatać, formować, a nawet ciąć, przy tym jest dużo zabawy i radości, niekoniecznie te wytwory trzeba wypalać, można je wysuszyć, a potem pomalować farbą plakatową.

Pomysłów do takiej pracy jest sporo - wszystkie wiążą się ze świetną zabawą i są wypróbowane. Zainteresowanym szczegółami i tematami podam swój adres internetowy na końcu artykułu.

Dla młodzieży starszej podaję inne propozycje, chociaż młodzi też z powodzeniem mogą uczestniczyć w takim projekcie edukacyjnym, a wiąże się on z programem autorskim "Twórcze spotkania ze sztuką", który został opracowany przy współpracy z nauczycielką gimnazjum mgr Elżbietą Klimek - Piwowarczyk.

Wspólnie zebrałyśmy grupę aktywnej twórczo młodzieży, która co miesiąc wyjeżdża z nami na spotkania ze sztuką do Krakowa lub organizujemy akcje plastyczne, wernisaże na terenie gminy.

Nawiązałyśmy współpracę z muzeami oraz twórczym ośrodkiem edukacyjnym "Ari" w Krakowie, który prowadzi nietypowe wycieczki, polegają one na poznaniu Krakowa w aktywny sposób. Młodzież wykonuje różnorodne zadania i w ten sposób tworzy, uczy się i poznaje.

Na przykład za pomocą specjalnej mapki Krakowa, szukają ukrytego skarbu, dostają przy tym różnorodne wskazówki, odszukują zabytki, pomniki, kamienice, rozwiązują krzyżówki, odgadują hasła, a na koniec otrzymują dyplomy.

W muzeach nasza młodzież też nie ogląda biernie eksponatów, jest to dla nich nużące, dostają natomiast opracowane przez muzeum karty z pytaniami, krzyżówki, aby odgadnąć hasło należy poszukać odpowiedzi czytając napisy lub słuchając uważnie opowiadań przewodnika.

Uczniowie dostają też kredki, farby i na podłogach muzeum malują, szkicują wybrane dzieła i to bardzo zbliża młodzież do obcowania ze sztuką.

Takie projekty aktywnego zwiedzania miasta i muzeum, można opracować samemu, a pomysły przenieść na rodzimy grunt.

Parę słów o ośrodku edukacyjnym "Ari" z Krakowa. Wycieczki, które chciałyby zwiedzić to miasto w nietypowy sposób mogą skorzystać z takich tematów jak "Literatura w Krakowie, Kraków w literaturze", "Legendy krakowskie", "Magiczne miejsca w Krakowie", "Kazimierz Krakowski i kultura judaistyczna", "W pracowni artystów J. Matejki, St. Witkiewicza, St. Wyspiańskiego" i inne. Lekcje edukacyjne prowadzą również Muzeum Narodowe, Etnograficzne oraz Dział Edukacyjny na Wawelu. Wszystkie te oferty łączy jedno - uczniowie poznają aktywnie sztukę poprzez krzyżówki, konkursy i qwizy. Wszystkie te propozycje i programy są alternatywą dla młodzieży w dobie ogólnego biernego oglądania telewizji i gier komputerowych.

Programy mogą młodzież zaciekawić, wzbogacić duchowo, czego przecież tak bardzo w naszych czasach brakuje.

Wszystkim nauczycielom życzę twórczych rozwiązań w pracy dydaktycznej i sukcesów wychowawczych.

Zainteresowanych szczegółami obydwu programów lub adresem, ofertami i kosztami Ośrodka Edukacyjnego lub muzeów Krakowa podaję mój adres internetowy, poprzez który udzielę informacji lub prześlę adresy e-mail.targosz@polbox.com jak też przez redakcję "NCz".

Nasz Czas 47 (587)