Honorata Szocik

Otwarto Park Choinek Bożonarodzeniowych

W mieście panuje świąteczny nastrój, upiększane są witryny sklepów i ulice, ustawia się choinki na większych i mniejszych placach. W miniony piątek (6 grudnia) zaś został oficjalnie otwarty Park Choinek.

W mroźny wieczór oficjalnie zostały zapalone choinki świąteczne, które będą na placu Đirvydo (b. zaułek Szwarcowy) cieszyć dorosłych i dzieci aż do Trzech Króli. W parku uczniowie szkół wileńskich upiększyli choinki siedmiu krajów, wśród nich znalazła się również choinka polska, którą upiększali uczniowie trzech polskich szkół wileńskich: Gimnazjum im. A. Mickiewicza, Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego i Szkoły Średniej im. J. I. Kraszewskiego. Oprócz choinki polskiej są tu choinki Włoch, Anglii, Niemiec, Niderlandów, Finlandii i Litwy.

Wszystkie drzewka zostały udekorowane zgodnie z tradycją tych krajów.

Głównym organizatorem i autorem idei utworzenia Parku Choinek jest Międzynarodowa Kompania "Hill & Knowlton". Organizatorami tej imprezy są też Instytut Kultury Włoch, Ambasady Niderlandów, Niemiec, Anglii, Finlandii, Polski, Instytut Polski w Wilnie oraz Samorząd Wilna. Przez cały okres świąteczny choinek strzec będą żołnierze II pułku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zebrani na imprezie mogli zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi tych wszystkich krajów, gdyż przedstawiciele przed zapaleniem choinek, krótko opowiadali o tradycjach swego kraju. Każdy, jak dorosły tak i dziecko może również napisać list do św. Mikołaja i wrzucić do skrzynki, która znajduje się na placu.

Po oficjalnym otwarciu Parku Choinek, polski zespół EDEN wystąpił ze świątecznym przedstawieniem i kolędami.

Fot. Waldemar Dowejko

Nasz Czas 47 (587)