Tydzień w skrócie

Emerytury

Sąd Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie wprowadzone w ubiegłym roku przez rząd, zabraniające pracującym emerytom otrzymywać całą emeryturę jest sprzeczne z Konstytucją Litwy. Do sądów pierwszej instancji już wpłynęły pierwsze pozwy od pracujących emerytów, żądających zwrócenia nie dopłaconych emerytur.

Wotum nieufności

W Sejmie RL nie udała się druga już próba partii opozycyjnych, przegłosować za wotum nieufności wobec ministra ochrony zdrowia R. Dobrovolskisa. 60 posłów głosowało za pozostawieniem ministra, 25 było przeciwko i 3 wstrzymało się od głosu.

Biblia

Z berlińskiego Pruskiego Tajnego Archiwum Dziedzictwa Kulturowego na Litwę przywieziono XVI - wieczny rękopis Pisma Świętego przetłumaczonego na język litewski. Rękopis jest eksponowany w wileńskim Muzeum Sztuki Stosowanej.

Rolnictwo

Ministerstwo Rolnictwa Litwy oświadczyło, że po przyłączeniu naszego kraju do UE, rolnikom w wieku emerytalnym i przedemerytalnym zaproponuje się zaprzestać produkcji mleka i otrzymać za to kompensatę.

Wpadka

Departament Policji śpiesząc wydać przydzielone mu przez rząd 500 tys. Lt, kupił w Niemczech niesprawne motocykle, które miały eskortować prezydenta USA D. W. Busha.

Wynagrodzenie

Jak informuje Departament Statystyki, w trzecim kwartale br. średnie wynagrodzenie wzrosło o 1,3 proc. i wynosi obecnie 1127,4 Lt.

Kolej

Litewskie koleje państwowe "Lietuvos geleżinkeliai" w tym roku wyasygnowały na zakup nowego sprzętu 20 mln Lt. Jest to trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Wybory

Konfederacja Związków Zawodowych Litwy postanowiła w zbliżających się wyborach prezydenckich poprzeć kandydaturę V. Andriukajtisa. Konfederacja zrzesza 11 tys. członków.

Nasz Czas 46 (585)