Tydzień w skrócie

Rakiety

Minister ochrony kraju Litwy L. Linkevičius podpisał z ambasadorem Stanów Zjednoczonych na Litwie J. Tefftem międzyrządową umowę, na mocy której Litwa ma zakupić w USA rakiety przeciwlotnicze "Stinger". Wedle nieoficjalnych danych rakiety będą kosztowały Litwę kilkadziesiąt milionów Lt.

Litwa - Polska

Premier rządu RL A. Brazauskas przebywał z dwudniową wizyta roboczą w Warszawie. W tym czasie w polskiej stolicy odbywały się spotkania szefów rządów państw kandydujących do UE i posiedzenie Rady Europejskich Partii Socjalistycznych. W trakcie swej wizyty w Warszawie A. Brazauskas dwukrotnie spotkał się z premierem polskiego rządu i liderem SLD L. Millerem.

Konkurs

W miniony czwartek w Poniewieżu, w więzieniu poprawczym dla kobiet odbył się pierwszy na Litwie i na świecie konkurs najpiękniejszej więźniarki - "Miss Niewoli". Zwyciężczyni konkursu otrzymała koronę ze szczerego srebra inkrustowaną szmaragdami i kwarcem oraz 4000 Lt.

Łapówka

Prezes kowieńskiej spółki "Avia Baltika" J. Borisow oskarżył doradcę prezydenta Litwy V. Adamkusa ds. obrony, pułkownika D. Kalibatusa o wzięcie łapówki w wysokości 15 tys. USD.

Wybory

Prezydent Litwy V. Adamkus z 34,3 proc. poparcia, nadal przoduje w rankingu kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich, na drugim miejscu znajduje się jego kontrkandydat z poprzednich wyborów, przewodniczący Sejmu RL A. Paulauskas - 10,6 proc, trzecie miejsce zajmuje eks - premier R. Paksas - 9,4 proc, na czwarte miejsce nieoczekiwanie wybił się prezenter telewizyjny V. Đerënas - 6,6 proc.

Bezrobocie

Poziom bezrobocia w październiku wynosił 10,4 proc. Rok temu w tym samym okresie bezrobocie wynosiło 12,2 proc. Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano w Druskienikach - 25 proc, Możejkach - 22,4, w rejonie solecznickim 20 proc.

Gospodarka

W październiku sprzedaż produkcji przemysłowej wzrosła w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 4 proc.

Wizyta

Mimo że do wizyty prezydenta USA G. Buscha na Litwie pozostało zaledwie kilka dni, mieszkańcy Wilna nadal nie wiedzą jaki będzie program pobytu amerykańskiego przywódcy. Przewiduje się, że w dniach 22 - 23 listopada, w celach zapewnienia bezpieczeństwa amerykańskiego gościa, całkowicie będzie zamknięty ruch samochodowy na wileńskiej Starówce.

Nasz Czas 45 (584)