W kilku zdaniach

Zgodnie z informacją Ministerstwa Statystyki i Analiz RB, średnia płaca zarobkowa w październiku br. wniosła 220 tysięcy rubli, co stanowi ponad 117 dolarów USA. Za dwa ostatnie miesiąca odnotowano niewielki wzrost średniej płacy w przemyśle.

Z Białorusi deportowano 10 obywateli narodowości czeczeńskiej. Taki stosunek do ludności, pochodzącej z Kaukazu, jest spowodowany wydarzeniami październikowymi w Moskwie.

Na 15 dni więzienia został skazany przewodniczący Białoruskiego Komitetu Strajkowego i jeden z liderów zakończonego niedawno strajku prywatnych przedsiębiorców, Walery Lewaniewski. Nakaz aresztu Lewaniewskiego wydała sędzina Natalia Kozeł - za próbę zorganizowania nielegalnego wiecu przedsiębiorców Grodna przed siedzibą Obwodowego Komitetu Wykonawczego, kiedy przedsiębiorcy chcieli spotkać się z kierownictwem obwodu.

W Mińsku każdego miesiąca traci pracę około 2,7 tys. specjalistów różnych dziedzin gospodarki. Za 10 miesięcy bez pracy zostało 31 tys. inżynierów, nauczycieli, pracowników kultury. Większość z nich stanowią kobiety.

Według ostatnich badań niezależnego Instytutu Badań Socjalno - Ekonomicznych i Politycznych mieszkańcy Białorusi najbardziej obawiają się wzrostu cen, utraty pracy, obniżenia stopy życiowej.

Zdecydowana większość badanych stwierdziła, że warunki ekonomiczne na Białorusi znacznie się pogorszyły.

W Mińsku została oddana do użytku trasa obwodnicy samochodowej, którą wybudowano w ciągu 1,5 roku zamiast planowanych 3 lat.

Witebski historyk Władimir Denisow odnalazł w Archiwum Historycznym RB dokumenty wybitnego malarza Marka Chagala, z których wynika, że Mark nie był dobrym uczniem witebskiego gimnazjum. Z rysunku miał trójkę.

Nasz Czas 45 (584)