Tydzień w skrócie

Wizyta

Na Litwie z oficjalną wizytą przebywał prezydent Ukrainy L. Kuczma. Największe wrażenie na ukraińskim przywódcy i jego małżonce wywarła wizyta w wileńskim hipermarkecie "Akropolis"

Usunęli

Zarząd Związku Liberałów jednogłośnie usunął z partii członka frakcji liberałów w Sejmie A. Medalinskasa. Powodem usunięcia jest decyzja A. Medalinskasa o poparciu w zbliżających się wyborach prezydenckich lidera liberalnych demokratów R. Paksasa, a nie kandydata liberałów E. Gentvilasa.

Jednoczą się

Związek Liberałów i Związek Współczesnych Chrześcijańskich Demokratów podpisali memorandum "O wspólnych działaniach na rzecz jednoczenia centroprawicowych partii". W memorandum mówi się o wspólnych listach kandydatów w wyborach parlamentarnych i samorządowych oraz o ewentualnym łączeniu się obydwu partii.

Kandydat

Jeden z najbogatszych kowieńskich przedsiębiorców i właściciel najdroższego na Litwie samochodu "Lamborghinia" (800 tys. Lt) T. Barđtis postanowił kandydować w zbliżających się wyborach samorządowych. Nieoficjalnie mówi się, że milioner pretenduje na stanowisko mera Kowna.

Alkohol

Sondaż agencji badań rynku "SIC Gallup Media" wykazał, że wódka dla Litwina jest tradycją i nieodłączną częścią życia społecznego.

Rankingi

Wyniki badań opinii społecznej przeprowadzone przez litewsko - brytyjską firmę "Baltijos tirimai" świadczą o tym, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyliby socjaldemokraci - 19 proc, chrześcijańscy demokraci - 10,3 proc, liberalni demokraci - 8,9, socjalliberałowie - 7,8, liberałowie - 6,3, reszta partii politycznych nie przekroczyłaby 5 procentowego progu.

Wizy

Ambasador Litwy w Rosji R. Đidlauskas, po spotkaniu z prezydentem kraju V. Adamkusem powiedział, że po zniesieniu przez Litwę ulg wizowych dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego mogą pojawić się poważne techniczne problemy z wydawaniem wiz tranzytowych dla mieszkańców obwodu, podróżujących do Rosji przez Litwę. Aby rozwiązać ten problem trzeba byłoby otworzyć jeszcze jeden konsulat w obwodzie i rozszerzyć konsulat generalny w samym Kaliningradzie.

Nasz Czas 44 (583)