Wera Markowa

Uroczysty koncert muzyków Polski i Litwy

Autorka publikacji jest studentką drugiego roku Litewskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Muzykologii. Jest absolwentką Mickuńskiej Szkoły Średniej i Konserwatorium Wileńskiego


Sztuka i piękno, jak wiadomo, nie znają granic. O tym świadczy owocna współpraca w dziedzinie kultury na całym świecie, również i w naszym kraju. Dziewiątego listopada o godz. 18.00 w kościele Św. Janów usłyszymy solistów wileńskich i muzyków poznańskich - Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego oraz znany chór chłopięcy i męski "Poznańskie Słowiki". Koncert pod honorowym patronatem ministra kultury RL - Romy Dovydënienë oraz marszałka województwa wielkopolskiego - Stefana Mikołajczaka i prezydenta Poznania - Ryszarda Grobelnego organizują Instytut Polski w Wilnie, Litewska Akademia Muzyczna, Fundacja "Chór Stuligrosza-Poznańskie Słowiki", Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Program zawiera dzieła od baroku do romantyzmu. Zabrzmi koncert na głosy wokalne z towarzyszeniem basso kontinuo Veni Domine Marcina Mielczewskiego, (? - 1651) Magnificemus in cantica Jacka Różyckiego (ok. 1630-1704), Ave verum corpus (KV 618) Volfganga Amadeus'a Mozarta (1756 - 1791), tegoż samego Graduale ad festum B.V.M. oraz Sancta Maria (KV 273). Wykonane będą także Litanie Ostrobramskie (II i III) Stanisława Moniuszki (1819 - 1872), który 18 lat życia (1840-1858) spędził w Wilnie. Tu, pomimo pierwszej opery polskiej Halka, powstał wyżej wymieniony czteroczęściowy cykl utworów dla solistów i chóru z akompaniamentem orkiestry bądź organów. Dwie środkowe jego części - Litanie Ostrobramskie II i III - tak samo jak i pozostałe utwory tego cyklu zawierają tradycyjne teksty Kyrie oraz Agnus Dei, znane również ze stałych części mszalnych. Są to utwory nieliturgiczne, bliższe kantatom, przeznaczone do wykonania koncertowego. Pierwsza Litania Ostrobramska powstała w roku 1843. Komponowanie trzech następnych Litanii częściowo inspirował przyjaciel Adama Mickiewicza, Tomasz Zan, pisząc do kompozytora w grudniu 1846 roku z Miłanowszczyzny list z prośbą o ułożenie "porządnego akompaniamentu do pieśni Pod Twoją obronę i do litanii śpiewanych w Ostrej Bramie". Więc w 1849 roku powstała II, w 1854 - III (dedykowana kompozytorowi włoskiemu Gioacchino Rossiniemu, dzięki staraniom którego ukazała się w roku 1862 w Paryżu) oraz IV Litania (1855, z okazji rocznicy założenia w Wilnie Towarzystwa św. Cecylii, patronki muzyki). Utwory te są uważane za najpopularniejsze z całej muzyki religijnej Moniuszki, skomponowanej w Wilnie.

Partie solowe wykonają wychowankowie Akademii Muzycznej w Wilnie Aušra Liutkutë (sopran), Ieva Prudnikovaitë (alt), Mindaugas Zimkus (tenor), Egidijus Dauskurdis (bas). Trzej z nich są laureatami konkursów międzynarodowych i republikańskich, śpiewają w Operze Narodowej oraz w innych teatrach muzycznych Litwy. Chór Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki", mimo oficjalnej nazwy, nie jest zespołem zawodowym. Chłopcy uczęszczają do szkół podstawowych Poznania i okolic, dorośli studiują lub pracują w różnych zawodach. Zespół daje rocznie 60-70 koncertów, na które składają się utwory kompozytorów różnych epok, łącznie z kompozycjami współczesnymi. Repertuar chóru zawiera ponad 1000 utworów. "Poznańskie Słowiki" współpracowały z wybitnymi artystami, m. in. z Renatą Scotto, Leonardem Bernsteinem i in. Na licznych trasach koncertowych zespołu znalazły się najważniejsze ośrodki kultury całej Polski oraz Europy, Ameryki i Azji. Za granicą chór wykonał ponad 2700 gorąco przyjętych przez publiczność koncertów, odnosząc wielkie sukcesy potwierdzone znakomitymi recenzjami. Śpiew "Poznańskich Słowików" został utrwalony na wielu płytach LP i CD, kasetach, nagraniach radiowych i telewizyjnych realizowanych w Polsce i za granicą. Nieprzerwanie od 1939 roku chór koncertuje i pracuje pod batutą prof. Stefana Stuligrosza, który za osiągnięcia artystyczne i pracę dydaktyczno-wychowawczą był wyróżniony licznymi odznaczeniami oraz medalami polskimi i zagranicznymi. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1995), Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Watykanie (2001) oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2002), posiada honorowe obywatelstwo miast Poznania i Oberhausen. Twórczość kompozytorska skierowana jest głównie na potrzeby Kościoła katolickiego w Polsce. St. Stuligrosz jest autorem wielu utworów na chór a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry także opracowań kolęd i pieśni polskich oraz zagranicznych. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego istnieje od początku działalności uczelni (1920). W chwili obecnej to osiemdziesięcioosobowy zespół posiadający w swym repertuarze utwory muzyczne od baroku do współczesności, koncertujący głównie w Poznaniu. Od roku 1995 kierownikiem artystycznym zespołu jest Marcin Sompoliński.

Koncert listopadowy jest poświęcony 130-tej rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki, 400-leciu kanonizacji św. Kazimierza oraz zbliżającemu się Świętu Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym jest piękną kontynuacją współpracy artystycznej dwóch miast, dwóch uczelni wyższych: w marcu b.r. soliści wileńscy gościli w Poznaniu, wspólnie z wymienionym chórem i orkiestrą wykonali Litanie Ostrobramskie i inne utwory religijne w Katedrze Poznańskiej pw. Św. Piotra i Pawła.

2002 11 10 w niedzielę, o godz. 10.30 podczas mszy św. w kościele Św. Ducha będą także śpiewać "Poznańskie Słowiki".

Nasz Czas 43 (582)