Tydzień w skrócie

Solidarność

Prezydent Litwy V. Adamkus wyraził solidarność i współczucie krewnym ofiar zamachu terrorystycznego w Moskwie. Wśród kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze obywateli Litwy nie było.

Ignalina

Premier rządu RL A. Brazauskas spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. rozszerzenia UE G. Verheugenem i omówił kwestie finansowania zamknięcia Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Litwa potrzebuje pieniędzy nie tylko na demontaż reaktora, ale również na związane z tym socjalne i ekologiczne programy.

Obywatelstwo

Prezydent Litwy V. Adamkus nadał podwójne obywatelstwo kolejnym 23 obcokrajowcom, z których 13 to Litwini mieszkający w Polsce w powiecie sejneńskim.

Nowa partia

Ministerstwo Sprawiedliwości zarejestrowało nową polityczną partię na Litwie. 36 partią polityczną w naszym kraju został Alians Rosjan. Nowa partia jest jedyną partią polityczną na Litwie, mającą swą główną siedzibę w Kłajpedzie.

Konstytucja

W piątek 25 października na Litwie obchodzono 10-lecie uchwalenia nowej Konstytucji oraz 80-lecie pierwszej Konstytucji Republiki Litewskiej.

Gaz

Rząd Litwy rozpoczął negocjacje z rosyjskim monopolistą na rynku dystrybucji gazu ziemnego - "Gazprom" o sprzedaży 34 proc. akcji litewskiego dystrybutora gazu ziemnego "Lietuvos Dujos".

Wystawa

W Wilnie odbyła się czterodniowa wystawa technologii informacyjnych "Infobalt 2002". W wystawie wzięło udział ponad 100 firm z Litwy i zagranicy.

Telefony

od 1 stycznia 2003 roku "Lietuvos telekomas" likwiduje emerytom i osobom socjalnie wspieranym ulgi za abonament telefoniczny. Więc po Nowym Roku wszyscy użytkownicy będą płacili po 23 Lt miesięcznie. Dotychczas emeryci i osoby socjalnie wspierane płacili po 16 Lt

Wybory

Jak oświadczyła sejmowa komisja ds. poprawek konstytucyjnych bezpośrednie wybory merów odbędą się dopiero podczas kolejnych wyborów samorządowych za cztery lata.

Dług

Ostatnio dług państwa wyrósł o kolejne 120 mln Lt i wynosi obecnie 13,282 mlrd Lt, w tym dług zagraniczny stanowi 9,562 mlrd Lt.

Nasz Czas 43 (582)