Włodzimierz Pujsza

W Centrum Kultury Polskiej - o sylwetce
Jerzego Grotowskiego - wielkiego
twórcy teatru

We wtorek w Centrum Kultury Polskiej dr Antoni Soduła z Polski wygłosił bardzo ciekawy wykład o Jerzym Grotowskim - wielkim twórcy teatru polskiego. Obecni mogli również obejrzeć fragment filmu dokumentalnego o tej słynnej postaci.

Jerzy Grotowski zaczynał swoją twórczość teatralną w latach 60-tych. Bardzo szybko stał się sławny. Jak zaznaczył dr A. Soduła - J. Grotowski po raz pierwszy na świecie nauczył grać aktora całym ciałem. Co to znaczy? To znaczy, że całe ciało wyraża rozpacz, gniew, smutek itd. Chciał on zreformować sztukę, pokazać prawdę o człowieku, próbował zrozumieć z coraz większą precyzją, jak funkcjonuje ludzki organizm, umiał iść wytyczoną przez siebie drogą poszukiwań duchowych. Nieustannie myślał, co ma jeszcze do zrobienia, żył skromnie, nigdy niczego się nie dorobił, nie przywiązywał wagi do dóbr materialnych. W 1968 r. ukazała się jego wspaniała książka "Ku teatrowi ubogiemu". Dużo podróżował, był między innymi był we Francji, Indiach. Z tych podróży czerpał nowe impulsy do swojej twórczości.

Wszystkich tych, którzy są zainteresowani twórczością Jerzego Grotowskiego zapraszamy do Centrum Kultury Polskiej, gdzie można obejrzeć poświęcony artyście film dokumentalny zrealizowany przez 2 program Telewizji Polskiej.

Nasz Czas 43 (582)