Robert Mickiewicz

Dni pamięci i zadumy

1 i 2 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Dzień Wszystkich Świętych, jedno z największych dorocznych świąt w Kościele katolickim. Tego dnia czcimy wszystkich tych Świętych, którzy swym życiem zasłużyli na wieczną szczęśliwość, ale nigdy nie byli i nie będą już wyniesieni na ołtarze.

W Dzień Zaduszny modlimy się za dusze wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Zapalane tego dnia na grobach naszych zmarłych świece i znicze, zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego symbolizują światłość wiekuistą dla wszystkich zmarłych wiernych. Uczestnicząc w obchodach ku czci tych, których już nie ma z nami spłacamy w ten sposób dług pamięci wobec nich. Te listopadowe dni są świadectwem nieprzemijającej wiary, iż nie wszystko na tej ziemi odchodzi w niepamięć. Szczególnie odczuwamy to odwiedzając miejsca pamięci narodowej, których tak wiele jest na naszej Ziemi Wileńskiej. Zapalając tu znicze, nie tylko oddajemy hołd poległym za ojczyznę, ale i w ten sposób demonstrujemy więź łączącą pokolenia.

W te dni odwiedzamy, również groby tych najbardziej zasłużonych dla kraju, kultury i nauki.


Związek Polaków na Litwie zaprasza w Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada o godz. 17, po odwiedzeniu grobów najbliższych, do wspólnego złożenia wieńców i kwiatów oraz zapalenia zniczy na kwaterze wojskowej na Rossie. Znicze zostaną zapalone również w miejscach masowych kaźni, mordów i na grobach żołnierzy, którzy zginęli w walce. Dokonają tego pracownicy Ambasady i Konsulatu Generalnego RP wraz z sekretarzem głównym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Przewoźnikiem, zespoły szkół, przedstawiciele polskich organizacji społecznych.

31 października - Święciany (godz. 11), Nowe Święciany (godz. 12);

1 listopada - Ponary, Troki, Orany, Cmentarze Kalwaryjski i Bernardyński (godz. 11), Glinciszki (godz. 11,20), Dubinki (godz. 11,45); Niemenczyn (godz. 12), Rossa (godz. 17), Nowa Rossa (godz. 17,15), Antokol Pieta (godz. 17.30), Antokol Cmentarz Wojskowy (godz. 17,40).

2 listopada - Msza św. w Ponarach (godz. 8.00) na zamówienie Klubu Żołnierzy "Wrzesień 39".

Na zdjęciu: na cmentarzu w Szumsku

Nasz Czas 43 (582)