Tydzień w skrócie na Łotwie

Nowe płace dla urzędników

Rada Ministrów Republiki Łotewskiej przyjęła nowe poprawki, dotyczące nowych płac urzędników. Nowy system płacowy zostanie wprowadzony w życie już od 1 kwietnia 2003 r. Na ten cel z budżetu państwa niezbędna będzie kwota w wysokości 42 mln łatów, z czego 19 mln będzie zwrócone w postaci podatków. Według nowych poprawek urzędnicy będą otrzymywać wynagrodzenie zgodnie z posiadaną kategorią i poziomem swoich kwalifikacji. Właśnie od tego będzie zależeć wysokość wynagrodzenia. Najwyższy miesięczny zarobek nie przekroczy 1455 Ls, a najniższy - 130 Ls.

Krupnikow nie będzie ubiegać się o stanowisko ministra spraw zagranicznych RŁ

Wysunięty przez partię "Nowy Czas", która zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych na Łotwie, na stanowisko ministra spraw zagranicznych RŁ Grigorij Krupnikow oświadczył, że nie będzie ubiegać się o fotel ministra. "Nie chcę, aby prowokacje ze strony moskiewskiej i Partii Narodowej w jakikolwiek sposób stały się przeszkodą na drodze Łotwy do UE i NATO" - powiedział G. Krupnikow.

Lekarze w listopadzie strajkować nie będą.

Łotewski Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia odroczył zaplanowany na listopad strajk, chociaż obietnice rządowe spełnione są tylko częściowo. "Powinniśmy zobaczyć, jak zachowa się nowa władza i czy spełni swoje przedwyborcze obietnice" - powiedziała Ruta Wiksne - szef Związków Zawodowych.

Nasz Czas 42 (581)