"Nasza Polonia" nr 131
ESTONIA

Natalia Sindecka

Potrójne świętoslawistycznew Tartu

10 października 2002 roku slawistyczny świat Estonii obchodził swoje potrójne święto.

Po pierwsze, tego dnia rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pod tytułem "200 lat rosyjsko-słowiańskiej filologii w Tartu". Na uroczyste rozpoczęcie posiedzenia przybyli liczni goście i dawni przyjaciele. Niestety żaden z wcześniej zapowiadanych polskich naukowców do Tartu w tym roku nie dodarł. To przykre, a tartuscy slawiści mają wielką nadzieję, że to nie będzie miało wpływu na dalszą estońsko-polską współpracę naukową. Sytuację ratuje nieco wartościowy podarunek - zestaw encyklopedii, słowników i książek w języku polskim, - który sprezentował bibliotece slawistycznej obecny ambasador RP w Tallinie pan Wojciech Wróblewski.

Po drugie, niemal tego samego dnia katedra slawistyki Uniwersytetu w Tartu, której wieloletnim kierownikiem jest prof. Aleksandr D. Duliczenko, obchodziła swój jubileusz 10-lecia. Dzień swoich urodzin slawistyka w Tartu świętowała specjalnym odczytem prof. A. Duliczenko o etapach językoznawstwa słowiańskiego w murach Uniwersytetu w Tartu.

Po trzecie, w Starym Anatomikum miało miejsce spotkanie inauguracyjne Rosyjsko-słowiańskiego Wydziału Uniwersytetu w Tartu. To właśnie w tym świeżo odrestaurowanym budynku ma od września bieżącego roku swą siedzibę Katedra Języka i Literatury Rosyjskiej, a także Wydział Filologii Słowiańskiej.

Nasz Czas 41 (580)