Ryszard Polagoszko

Festyn Kultury Polskiej w Ziłupe

W sobotę 21 września br. na ziemi posińskiej odbył się tradycyjny jesienny Festyn Kultury Polskiej, w którym wzięli udział goście z Rygi, Daugavpilsu, Rezekne, Koknese, Łudzy oraz Ziłupe. Na festynie był obecny ambasador RP na Łotwie Pan Tadeusz Fiszbach wraz z małżonką.

Dla uczestników Festynu był przygotowany program kulturalny. Na początku wszyscy chętni mogli zwiedzić piękny kościół katolicki w Posiniu, gdzie o godzinie 11.00 została odprawiona msza św. Po mszy odbył się koncert. W koncercie udział wzięli chór "Polonez" z Rygi (kierownik E. Fiskowicz), chór "Barwy Daugawy" (kierownik - Natalia Szpakowska) z Daugavpilsu, który wykonał dwie piosenki ludowe - "Krakowiak" i "Kogucik" i jeszcze jeden chór z naszego miasta - "Pamięci Sybiraków" (kierownik Maria Jurkowa) zaśpiewał "Marsz Sybiraków, "Dwie Ojczyzny", "Kresowe dzieci". W koncercie brały udział również i inne zespoły polskie z różnych miast łotewskich.

Po koncercie była uroczysta kolacja. Uczestnicy tego tradycyjnego Festynu Kultury Polskiej podziękowali wszystkim jego organizatorom za ciepłe i miłe przyjęcie.

Nasz Czas 40 (579)