Julia Sosnowska, uczestniczka parafiady,
studentka II roku DU

Wakacje z parafiadą

Lato to jest wspaniała pora na odpoczynek. Lubią tę porę roku zarówno dzieci jak i dorośli. Tegoroczne lato było niezwykle gorące.

W okresie od 23 czerwca do 14 lipca br. grupa dzieci z Daugavpilsu składająca się z 30 osób i dwóch opiekunów, udała się na parafiadę do Polski. Brała w niej udział młodzież w wieku 11 - 19 lat. Przed wyjazdem dzieci długo się przygotowywały do tej imprezy. Na pierwszym etapie młodzież brała udział w różnych konkursach i zawodach sportowych. Natomiast drugi etap młodzi ludzie spędzili w górach, nie opodal słowackiej granicy. Czas spędzony w górach minął bardzo szybko, pogoda również dopisała. Ogółem w tegorocznej parafiadzie wzięło udział ponad 3000 uczestników.

Podstawowym zadaniem parafiady jest praca z dziećmi i młodzieżą. "Dokładając wszelkich starań, kształcą serce - cnotami, umysł naukami, ciało - ćwiczeniami!" - twierdził jeden z filozofów. Właśnie tym się i zajmuje już od wielu lat zakon Ojców Pijarów. Młodzież w czasie parafiady prezentuje to, co umie i potrafi, a także uczestniczy w zawodach sportowych.

Należy jeszcze dodać, że 13 sierpnia br. do polskiej szkoły w Daugavpilsie przyjechali organizatorzy parafiady - o. Józef Joniec i Maria Kujel. Zwiedzili miasto, byli w Polskim Domu, w oddziale ZPŁ "Promień". Goście byli mile zaskoczeni i zachwyceni tym, jak się rozwija polska kultura poza granicami Polski.

Dzieci są zadowolone z uczestnictwa w tak ciekawej imprezie. Grupa polskiej młodzieży z Daugavpilsu otrzymała puchar za dobrą organizację i wychowanie. W następnym roku organizatorzy mają zamiar znowu zaprosić na parafiadę grupę dzieci z Łotwy.

Na zdjęciu: Grupa dzieci z Daugavpilsu

Nasz Czas 40 (579)