Nijola Szczerbo

Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Solecznikach

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Solecznikach założono w 1993 roku. Latem (5-ego czerwca) 2003 roku będzie obchodzona dziesiąta rocznica działania tej organizacji w Solecznikach.

Dziś pracują tu tylko trzy osoby, które w swej opiece mają ponad 270 rolników z całego rejonu solecznickiego. Prowadzą księgowość 20 rolnikom, udzielają konsultacji w dziedzinie ekonomiki, szykują biznesplany. Trzy panie prowadzą konsultacje z zakresu hodowli roślin i hodowli bydła, organizują różne seminaria i kursy, pomagają przygotowywać różne plany i projekty.

Seminaria przeprowadzane są dość często.Tuż po wejściu w życie nowych ustaw, organizowane są na ten temat seminaria. Na wiosennych seminariach najczęściej omawia się wprowadzenie nowych nawozów mineralnych, zasiewanie nowych gatunków zboża. Każdego lata organizowane są "Dni pola", w trakcie których rolnicy rejonu mają możność zapoznać z doświadczeniem i osiągnięciami innych gospodarstw. Jeżeli ktoś zastosował nową technologię uprawy roślin lub skorzystał z nowych nawozów mineralnych, porównuje się, co jest skuteczniejsze, nowości czy stare sprawdzone przez lata metody. Wszystkie seminaria , konsultacje, wykłady i wymiana doświadczeń pomagają przygotowywać rolników do działalności w warunkach Unii Europejskiej.

Rolnicy rejonu także mają możność uczestniczyć w różnych spotkaniach i wystawach . Otóż w najbliższy weekend pracownicy Ośrodka Doradztwa oraz rolnicy rej. solecznickiego udadzą się na wystawę "Agropanorama 2002", która odbędzie się w dniach 11-13 października w Kownie.

Najwięcej zarejestrowanych gospodarstw rolnych znajduje sie w strefie ejszyskiej: Koleśniki, Dojlidy, Janczuny, Butrymańce i oczywiście Ejszyszki. Właśnie w tym regionie jest najwięcej rolnikow, którzy zajmują się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt rasowych. Na przykład w Ejszyszkach pan T. Pietkiewicz zajmuje się hodowlą krów rasowych, natomiast R. Poczobut - uprawą roli. Gospodarstwa o podobnym profilu mają rolnicy z Janczun: E. Jankowski i R. Żełudziewicz. Warto zaznaczyć, że rolnicy hodują nie tylko różnego rodzaju zboże, ale też inne rośliny. Na przykład pan R. Żełudziewicz z Janczun oraz p. Waluczko ze wsi Kurze, zajmują się hodowlą truskawek. Wymaga to niemało wysiłku, pieniędzy i pracy, ale pozwala specjalizować się w nowym kierunku, odkrywać nowe możliwości.

Są rolnicy, którzy zajmują się i uprawą roli, i hodowlą zwierząt. Pięknym tego przykładem jest Kamal Zulfijew, który pochodzi z Azerbejdżanu, a obecnie mieszka i pracuje we wsi Wielkie Sałki. Oprócz uprawy roli (około 300 hektarów), zajmuje się hodowlą owiec. Wyrabia i czesze wełnę, bije wojłaki oraz produkuje kołdry. Ma potrzebne do tego urządzenia , technikę - tylko niestety nie ma stałego kupca na swój towar.

Coraz częściej ludzie na wsi stawiają na gospodarstwa mleczne. Kilku właścicieli takich gospodarstw ( p. Pietkiewicz, p. Sakowicz, p. Andruszkiewicz i inni) byli na szkoleniu w Turośli. Mieli możność zapoznania się z działalnością gospodarstw mlecznych w Polsce, obserwować warunki hodowli krów mlecznych i bydła rasowego, wymienić się doświadczeniem.

Mówiąc o szkoleniu rolników w Polsce należy powiedzieć, że Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Solecznik prawie od samego początku swej działalności współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Współpraca polega na wymianie doświadczeń, dostarczania i wymianą nowych nasion. Każdego roku organizowane są wyjazdy pracowników Ośrodka i rolników do Polski.

Wracając do Ośrodka trzeba zaznaczyć, że kierownikiem tej organizacji jest pani Zinaida Kiszczenko . Z zawodu jest ogronomem, więc każdy rolnik potrzebujący pomocy i rady może zwracać się do pani Zinaidy- osobiście, bądź telefonicznie. Kierowniczka chętnie konsultuje i udziela informacji w sprawach technologii obróbki ziemi i uprawy roli. Można uzyskac informację w sprawach ochrony i nawożenia roślin, dowiedzieć się, jakie nawozy mineralne najbardziej odpowiadają tej lub innej roślinie.

W Ośrodku także kosultuje zootechnik. Rolnicy praktykujący hodowlę zwierząt rasowych w każdej sprawie mogą zwracać sie do pani Anny Gornej, która udzieli fachowej informacji, jak prawidłowo dobrać pokarm dla zwierząt, jakie witaminy są najbardziej odpowiednie dla tej lub innej rasy zwierząt, a także poradzi skąd można sprowadzić zwierzęta najlepszych ras.

Wszelką informację, dotyczącą prowadzenia gospodarstwa rolniczego można uzyskać u p. Janiny Sawiel, która przeprowadza różne seminaria, konsultuje w sprawach różnych subsydiów, dopłat, kompensacji.

Ośrodek Doradztwa Rolniczego działa w Solecznikach przy ulicy Wileńskiej 49.(czwarte piętro, 84,85 i 86 gabinet) w godzinach 8.00- 17.00.
Tel.: 8-250 -51-030

Nasz Czas 40 (579)