Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Audrys Juozas BAČKIS,

kardynał, został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Litwy. Kowieńskiego arcybiskupa metropolitę Sigitasa Tamkevičiusa, który to stanowisko zajmował w ciągu ostatnich trzech lat, wybrano na zastępcę przewodniczącego Konferencji. Kardynał A. J. Bačkis Konferencji Episkopatu przewodniczy już nie pierwszy raz. Na to stanowisko był wybrany w 1993 roku i po trzech latach wybrano go znowu na następną kadencję.Petras ZAPOLSKAS,

dyrektor Departamentu Informacji i Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych, od 1 października zostaje ambasadorem Litwy w Szwecji. Jego kandydaturę zaaprobowały sejmowy Komitet Spraw Zagranicznych oraz rząd. P. Zapolskas zastąpi poprzedniego ambasadora Vytautasa Naudužasa. Ambasadorem Litwy w Estonii również od 1 października będzie Antanas Vinkus.


Michaił BRUDNYJ,

wiceprezydent "Yukos" Na posiedzeniu zarządu "Mažeikiu nafta" M. Brudnyj został wybrany na przewodniczącego zarządu spółki na okres roku. Zastępuje on byłego przewodniczącego spółki Ronalda A. Majorsa. Wśród członków zarządu jest też lord Owen.


("Veidas", nr 29 z 2002 r.)

Nasz Czas 39 (578)