Tydzień w skrócie

Budżet

Rząd RL zatwierdził budżet państwa i samorządów, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. W tym tygodniu budżet trafi do Sejmu.

Konsulat

W sobotę w Poznaniu został oficjalnie otwarty kolejny Konsulat Litwy w Polsce. Kierownikiem nowego Konsulatu będzie konsul honorowy Litwy w Poznaniu przedsiębiorca Benedykt Dubski.

Blokada

W sobotę kierowcy ciężarówek przez kilka godzin blokowali litewsko - polskie przejście graniczne w Kalwarii - Budzisku. Kierowcy tirów, którzy ustawili się tego dnia w ośmiokilometrowej kolejce, domagali się od celników przyśpieszonej odprawy celnej.

Loteria wizowa

Amerykański Departament Stanu ogłosił kolejną edycję loterii wizowej. W poprzedniej loterii wizowej brało udział 328 tys. obywateli Litwy. Zdobyć "zieloną kartę",zezwalającą na stały pobyt w USA, udało się 2245 mieszkańcom naszego kraju.

Gry hazardowe

Posłanka na Sejm RL B. Vesaitë, zaproponowała poprawkę do ustawy o grach hazardowych. W myśl tej ustawy rejestracji podlegaliby wszyscy bywalcy kasyn i salonów gier.

Mistrzostwa

Rząd RL zaaprobował propozycję, aby nasz kraj ubiegał się o prawo do zorganizowania Mistrzostw Europy w koszykówce w 2007 roku.

Turystyka

Za 8 miesięcy br. nasz kraj odwiedziło 2,791 mln obcokrajowców, czyli o 1,1 proc. mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Turyści z Rosji stanowili 29 proc. wszystkich odwiedzających nasz kraj, z Łotwy 28 proc. Białorusi 16 proc. Polski 8 proc.

Obywatelstwo

Prezydent Litwy V. Adamkus podpisał nową kontrowersyjną redakcję Ustawy o obywatelstwie. Nowa Ustawa pozwala osobom narodowości litewskiej przy nabyciu obywatelstwa innego kraju, na zachowanie obywatelstwa Republiki Litewskiej. Nowa Ustawa również pozwoli Litwinom - obywatelom innych państw na odzyskanie utraconego niegdyś obywatelstwa RL. Obywatele Litwy narodowości nielitewskiej nadal nie będą mieli prawa na podwójne obywatelstwo.

Nasz Czas 39 (578)