"Nasza Polonia" nr 127
ESTONIA

Polak na konferencji w Tartu

Nową - astronomiczną - interpretację starożytnej świątyni w Teotihuacan w Meksyku przedstawił na odbywającej się w Tartu konferencji Europejskiego Towarzystwa Astronomia w Kulturze Polak - dr Stanisław Iwaniszewski.

Iwaniszewski, prezes Europejskiego Towarzystwa Astronomia w Kulturze, od kilku lat uczestniczy w polsko-meksykańskich badaniach elementów astronomicznych w dawnych cywilizacjach Ameryki Środkowej. Na odsłoniętych kilka lat temu fragmentach dziedzińca świątyni z VI wieku n.e. w Teotihuacan odkryto nieznane dotąd symbole i figury. Były to rzeźbione stiuki oraz koncentryczne koła wyryte lub wymalowane na dziedzińcu w kilku rzędach. Badacze uznali, że jest to rodzaj zapisu cyklów kalendarzowych odgrywających ogromną rolę w wierzeniach i kulturze dawnych mieszkańców Ameryki.

"Na dorocznej konferencji Towarzystwa obradującej w Tartu, przedstawiłem swoją hipotezę, że symbole z dziedzińca świątyni spełniały rolę pomocy naukowych. Kandydatów na kapłanów wprowadzano w tajniki astronomii i obliczeń kalendarzowych. Pewne cykle kalendarzowe były wykorzystywane dla celów wróżbiarskich" - powiedział dr Iwaniszewski.

Europejskie Towarzystwo Astronomia w Kulturze, skupiające kilkuset uczonych zajmujących się archeoastronomią, powstało w 1992 roku. Zajmuje się wspieraniem i popularyzacją tematyki badawczej na styku dwóch odległych dyscyplin naukowych: archeologii i astronomii oraz poszukiwaniem astronomicznych treści w dawnych cywilizacjach. Jak powiedział dr Iwaniszewski, w Polsce rozwijane są w ostatnich latach m.in. badania astronomicznych odniesień tzw. polskich piramid, czyli wielkich grobowców megalitycznych.

Nasz Czas 37 (576)