Tydzień w skrócie

Rocznica

11 listopada, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, na Litwie uczczono pamięć ofiar tamtej tragedii.

Prezydent

Litwy V. Adamkus przebywał z roboczą wizytą w USA. Wygłosił przemówienie na sesji ONZ, spotkał się z sekretarzem generalnym tej organizacji K. Annanem, prezydentami Bułgarii - G. Parvanovym i Jugosławii V. Kośtunicą.

Kandydaci

Przewodniczący Sejmu RL, lider Nowego Związku (socjaliberałowie) A. Paulauskas i poseł na Sejm RL lider ruchu "Za sprawiedliwą Litwę" J. Veselka wezmą udział w tegorocznych wyborach prezydenckich, które odbędą się 22 grudnia.

Do Afganistanu

W Sejmie RL rozgorzała dyskusja o sensowności wysyłania litewskich żołnierzy do Afganistanu. Jednym z inicjatorów dyskusji i przeciwników wysłania litewskich wojskowych na wojnę, jest poseł na Sejm RL z ramienia Socjaldemokratycznej Partii R. Ruzas, który jako poborowy sowieckiego wojska 16 miesięcy służył w Afganistanie. Dyskusja co najmniej na tydzień opóźniła termin odlotu pierwszej grupy litewskich wojskowych.

Przejmą

Sejm RL głosami frakcji socjaldemokratów i socjalliberałów przegłosował poprawki pozwalające rosyjskiemu koncernowi naftowemu "Jukos" przejąć prawo od amerykańskiego koncernu "Wiliams" na zarządzanie rafinerią naftową w Możejkach.

Spotkanie

W litewskim nadmorskim kurorcie Połąga odbyło się spotkanie przewodniczących parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. Liderzy parlamentów omówili perspektywy rozszerzenia Zgromadzenia Państw Bałtyckich.

Delegacje

W ciągu pierwszego półrocza b. r. na zagraniczne wojaże posłów Sejmu RL wydano 600 tys. Lt.

Przeszedł

Były mer Kowna z ramienia partii socjalliberałów E. Tomađauskas, który po utracie stanowiska zapewniał, że usunie się z życia politycznego, opuścił szeregi socjalliberałów i przeszedł do Związku Liberałów.

Nasz Czas 37 (576)