Honorata Szocik

Kraków wita Wilno

Co roku jesienią Wilno staje się przybytkiem muzyki, teatru oraz innych imprez kulturalnych. Nie tylko w salach koncertowych, ale też na ulicach i podwórkach starego miasta oraz w nowych dzielnicach odbywają się przeróżne imprezy.

W ramach "Dni Wilna" w dniach 13 - 15 września odbyła się druga zorganizowana wspólnie przez samorządy miast Wilna i Krakowa impreza "Kraków pozdrawia Wilno".

W piątek, 13 września, odbyło się otwarcie tej imprezy. W Wileńskiej Galerii Obrazów została otwarta wystawa ikon Jerzego Nowosielskiego, który jest nie tylko malarzem, ale i teoretykiem malarstwa, teologiem i pedagogiem. Zorganizował już około 100 wystaw autorskich, uczestniczył w ponad 250 zespołowych wystawach w Polsce i za granicą. Następnie na Placu Katedralnym w wykonaniu jednego z najbardziej awangardowych teatrów Krakowa "KTO" wystawiono spektakl "Wieża Babel". Twórcze poszukiwania zespołu odzwierciedlają tradycje średniowiecznego teatru wędrownego oraz współczesnego teatru eksperymentalnego. Uliczne przedstawienie "Wieży Babel", którego reżyserem jest Jerzy Zón, zyskało wielkie uznanie publiczności nie tylko w Polsce, ale również w Holandii, Francji, Ukrainie, Niemczech , Hiszpanii, Włoszech.

W sobotę, 14 września w Ratuszu wileńskim odbyła się konferencja "Wilno - miasto wielokulturowe", gdzie przede wszystkim mówiło się o społecznościach narodowych zamieszkujących Wilno, ich historii, tradycjach i kulturze. Przedstawiciele mniejszości narodowych na Litwie, teatrolodzy, kulturoznawcy, historycy i profesorzy uczelni wileńskich przedstawili swoje referaty, w których wiele uwagi poświęcono życiu i kulturze Żydów i Białorusinów, Ukraińców i Ormian, prof. dr hab. Stasys Skrodenis mówił o Finach studiujących w Wilnie.

Został również wyświetlony film reżysera Vytautasa Damaševičiusa "W Krakowie moje serce".

Tego samego dnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie, na temat "Kraków - Wilno". W rozmowach i dyskusjach uczestniczyli prof. ksiądz Adam Boniecki, redaktor "Tygodnika Powszechnego", prof. dr hab. Algis Kaleda, Romualdas Budrys - dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki oraz Gražina Dremaitë - prezes Państwowej Komisji Ochrony Zabytków RL.

Niedziela zaś była dniem muzyki i filmu. W kościele św. Kazimierza odbył się koncert z udziałem Elżbiety Towarnickiej, solistki Opery Krakowskiej, Marka Stefańskiego oraz Sigutë Trimakaitë. Stylistyka utworów jest bardzo różnorodna, od chorału gregoriańskiego, poprzez utwory z okresu baroku, romantyzmu - do dzieł współczesnych.

W kinie "Skalvija" odbył się pokaz filmu reżysera Artura Więcka "Anioł w Krakowie". Pokazano tu miasto, w którym spotykają się różne postacie ze świata sztuki i mediów.

Nasz Czas 37 (576)