"Nasza Polonia" nr 127
ESTONIA

Tydzień w skrócie w Estonii

Estonia z góry popiera decyzje USA wobec Iraku

Przebywający z wizytą w Waszyngtonie premier Estonii Siim Kallas zapewnił, że jego kraj z góry akceptuje wszelkie decyzje USA wobec Iraku. "Zakładam, że mechanizm podejmowania decyzji politycznych w USA gwarantuje wybór słusznego rozwiązania. Jesteśmy przyjaciółmi USA i wierzymy, że postąpią właściwie" - taką wypowiedź Kallasa przytoczyła agencja ITAR-TASS.

Estonia proponuje Patriarchatowi Moskiewskiemu dzierżawę świątyń

MSW Estonii zaoferował Estońskiemu Kościołowi Prawosławnemu, który podlega Patriarchatowi Moskiewskiemu, wydzierżawienie 15 budynków kościelnych. Obiekty te znajdują się w dyspozycji Patriarchatu Moskiewskiego, ale formalnie są własnością Kościoła Apostolskiego, podległego Patriarchatowi Konstantynopolskiemu. Oferta MSW przewiduje, że świątynie zostaną wydzierżawione na 50 lat za symboliczną opłatą. 3 września rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Nikołaj Bałaszow odrzucił propozycję władz Estonii i zaprotestował przeciwko nierównemu traktowaniu obu kościołów.

Spotkanie szefów MSW Rosji i Estonii

O walce z przestępczością transgraniczną i handlem narkotykami rozmawiali ministrowie spraw wewnętrznych Rosji i Estonii - Borys Gryzłow i Ain Seppik - na spotkaniu w Moskwie 13 września. Omówili plany wspólnych operacji i podpisali protokół o współdziałaniu resortów spraw wewnętrznych obu krajów na lata 2003-2004.

Nasz Czas 37 (576)