Tydzień w skrócie

Klęska żywiołowa

Dyrektor litewskiej państwowej służby hidrometereologicznej P. Korkutis poinformował rząd Litwy o tym, że susza w naszym kraju osiągnęła już poziom metereologicznej klęski żywiołowej. Poziom średniej wilgotności powietrza na Litwie znalazł się na poziomie Sachary.

Zdecydował się

We czwartek, obecny prezydent Litwy V. Adamkus wystąpił z od dawna prognozowanym oświadczeniem o ponownym ubieganiu się o najwyższy urząd w państwie.

Kandydat

Socjaldemokratyczna Partia wysunęła własnego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Zgodnie z oczekiwaniami lider partii, premier rządu i były prezydent RL A. Brazauskas zrezygnował z ubiegania się o ten urząd. Delegaci powierzyli kandydowanie na prezydenta republiki wiceprzewodniczącemu partii i wicemarszałkowi Sejmu V. Andriukaitisowi. V. Andriukaitis ubiegał się o stanowisko prezydenta w poprzednich wyborach, podczas których z 6 procentami głosów zajął trzecie miejsce.

Zrezygnował

Kandydat partii konserwatystów na urząd prezydenta A. Kubilius oświadczył o swej rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydenta Litwy. Dotychczasowy kandydat konserwatystów w grudniowych wyborach prezydenckich zaapelował do swych wyborców, aby oddali swe głosy na V. Adamkusa.

Wizyty

Prezydent Litwy V. Adamkus z małżonką w minionym tygodniu z dwudniową wizytą przebywał na Łotwie. Z kolei w niedzielę państwo Adamkusowie udali się z czterodniową wizytą do USA, aby wziąć udział w uroczystościach poświęconych rocznicy tragicznych wydarzeń 11 września.

Nie kupią

Rząd RL podjął decyzję, że nie będzie kupować pakietu akcji rafinerii naftowej w Możejkach od amerykańskiego koncernu "Williams International", otwierając tym samym drogę do nabycia tych akcji rosyjskiemu koncernowi naftowemu "Jukos". Rząd motywował swą decyzję brakiem na tę transakcję kilkuset milionów litów w budżecie państwa.

Oskarżenie

Prokuratura wysunęła oskarżenie zastępczyni głównego finansisty rafinerii w Możejkach V. Petrođienei o malwersacjach na sumę ćwierć miliona litów.

Nasz Czas 36 (575)