Beata Zaluza

Hołd muzyce polskiej

W miniony czwartek, 5 września br. w Wielkiej Sali stołecznego Ratusza odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i poświęconej "Muzyce polskiej XX wieku".

Trudny wiek XX, jak zaznaczali tego dnia organizatorzy, zostawił po sobie bogate dziedzictwo muzyczne. Również muzyka polska jest znana i ceniona w całym świecie, a to dzięki twórczości takich mistrzów jak Mieczysław Karłowicz i Karol Szymanowski, Stanisław Wiechowicz i Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Witold Lutosławski i wielu in. Dorobek niektórych z nich, zdjęcia, fragmenty partytur, unikalne materiały archiwalne i wypowiedzi, poświęcone muzyce i złożyły się na wystawę, która dokumentuje i prezentuje osiągnięcia owego okresu.

Przed dwoma laty wystawa, prezentująca dorobek polskich muzyków XX wieku, prezentowana była podczas Międzynarodowych Targów Książki "Buchmesse 2000" we Frankfurcie, gdzie Polska była gościem honorowym. Do Wilna wystawa ta przybyła m. in. dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Wilnie i stała się częścią obchodów "Dni Stolicy". Czynna będzie do 25 września.

Jak podczas ceremonii otwarcia zaznaczyła dyrektor Instytutu Polskiego Małgorzata Kasner, niezmiernie cieszy fakt, że Polska i Litwa coraz chętniej wymieniają się doświadczeniem zdobytym w dziedzinie kultury, czego najlepszym dowodem jest wspomniana wyżej wystawa. "Mam nadzieję, że już wkrótce powstanie i wyruszy w świat podobna wystawa poświęcona muzyce litewskiej i że kiedyś, będąc np. w Warszawie, będę miała okazję z nią się zapoznać" - mówiła Małgorzata Kasner.

Uroczystość otwarcia wystawy uświetnił występ kwartetu smyczkowego "Chodus".

Fot. Waldemar Dowejko

Na zdjęciu: fragment z otwarcia wystawy.

Nasz Czas 36 (575)