Beata Zaluza

Święto stolicy

Co prawda tegoroczne święto będzie nieco krótsze niż w latach ubiegłych, kiedy to maraton różnego rodzaju imprez kulturalnych trwał średnio dwa tygodnie, jednak jak zapewniają organizatorzy, w tym m. in. Samorząd m. Wilna, atrakcji nie zabraknie. Podobnie jak i w latach ubiegłych prace mistrzów ludowych i rzemieślników będzie można podziwiać na Placu Ratuszowym, gdzie w dniach 13-22 września odbędzie się jarmark św. Franciszka. Później prace te trafią do parafii w Garviečiai i Domu Dziecka w Wilnie.

W dniach 13-17 września w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Banchetto Musicale" będzie się można zapoznać z muzyczną kulturą średniowiecza, renesansu i baroku. Jak zapewniają organizatorzy tego festiwalu, spółka publiczna "Centrum Muzyki Dawnej", w święcie tym udział wezmą zespoły z różnych państw, których głównym celem jest zachowanie i przekazanie potomnym dziedzictwa kulturalnego dawnej Europy.

Na 13 - 22 września zaplanowany jest Festiwal Muzyki Wokalnej "Arija", w ramach którego w wileńskich kościołach (w tym m. in. w kościele pw. św. Piotra i Pawła (14.09, 18.30), św. Rafała (15.09, 12.00), w kościele Bernardyńskim (18.09. 18.00)) odbędą się koncerty muzyki sakralnej i kameralnej.

W dniach 15 - 22 września w Wilnie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Riba" ("Granica") oraz Dziecięcy Festiwal Teatralny "Dzionki Dzieci Stolicy 2002". Swe najlepsze przedstawienia zaprezentują tu nie tylko zespoły teatralne z Litwy, lecz również, jak zapowiadają organizatorzy tego festiwalu, spółka publiczna "Kitas krantas", goście z Kanady, Argentyny, Bułgarii, Norwegii, Francji, Rosji, Łotwy, Czech i Holandii.

W dniach 18-22 września odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Instrumentalnego "Grieţynë", którego głównym celem jest zaprezentowanie muzyki ludowej przedstawicieli różnych narodowości. Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi 18 września o godzinie 17.00 w Litewskim Muzeum Teatru, Muzyki i Kina przy ulicy Wileńskiej.

Pomimo wspomnianych wyżej przedsięwzięć w ramach tegorocznego święta stolicy odbędzie się również I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej (koncerty będą się odbywały w dniach 19-21 września w Litewskiej Akademii Muzycznej i Wileńskim Domu Nauczyciela), XV Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Vilnius Jazz" (20-22 września), XXVIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych (20 - 22 września), szereg wystaw, sympozjów, konferencji, jak też imprez sportowych.

Jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu zaplanowany jest na 20 września. Wtedy to uroczyście obchodzone będzie "Święto Gedymina". Podobnie jak i w latach ubiegłych znani litewscy rzeźbiarze wezmą udział w Festiwalu Rzeźb Ogniowych. Podobnie jak i w latach ubiegłych prace te zostaną wzniesione w Parku Górnym.

Dzień później mieszkańcy i goście stolicy na Placu Katedralnym będą mogli wysłuchać opery Pucciniego "Madame Butterfly".

Ostatnim punktem programu będzie "Stołeczny Karnawał", kiedy to w uroczystym pochodzie od Mostu Białego do Zielonego przejdą wszyscy uczestnicy święta.

Cieszy, że podczas tegorocznego święta stolicy Gedyminowej nie zabraknie również akcentów polskich. W dniach 13-15 września mieszkańcy i goście Wilna bliżej będą mogli się zapoznać z dawną stolicą Polski - Krakowem. Impreza zatytułowana "Kraków wita Wilno" jest wspólnym przedsięwzięciem Samorządu m. Wilna i krakowskiego merostwa. O jej ogromnym znaczeniu świadczyć może fakt, że swe najnowsze osiągnięcia zaprezentują tu najsłynniejsi przedstawiciele kultury i sztuki współczesnego Krakowa. Tak więc w piątek, 13 września o godzinie 16.00 w Wileńskiej Galerii Obrazów (Wielka 4) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy ikon Jerzego Nowosielskiego. Kilka godzin później, o 19.30 teatr "KTO" na Placu Katedralnym zaprezentuje przedstawienie "Wieża Babel" w reż. Jerzego Zonia.

W sobotę, 14 września wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa wezmą udział w międzynarodowej konferencji zatytułowanej "Wilno - miasto wielonarodowej kultury", która będzie obradowała w Wileńskim Ratuszu.

Tego samego dnia w Wileńskim Ratuszu wystąpi zespół kameralny "Camerata" (18.00), zaś w podwórku Teatru Młodzieżowego (o godz. 19.30) i Klubie Jazzowym (o 21.30) wystąpi Kwartet Jazzowy Jarka Śmietany.

W niedzielę, 15 września o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Kazimierza w Wilnie z programem koncertowym wystąpią Elżbieta Towarnicka (sopran), Sigutë Trimkaitë (sopran) i Marek Stefański (organy). O godzinie 16.00 w Centrum Kinowym "Skalvija" odbędzie się premiera filmu reżysera Artura Więcka "Anioł w Krakowie".

Z Krakowem i jego mieszkańcami można też będzie się zapoznać za pośrednictwem zdjęć Zbigniewa Łagockiego. Wystawa tego fotografa, zatytułowana "Kraków - Krakowianie" czynna będzie w dniach 13 września - 13 października w Instytucie Polskim.

Na zdjęciu: "Miasto rzemieślników przed stołecznym Ratuszem w 2001 r.
Fot. Waldemar Dowejko

Nasz Czas 35 (574)