Tydzień w skrócie

Zdecydował się

Z dniem 1 września rząd RL zdecydował się jednak zwiększyć bazową emeryturę ze 142 do 147 Lt.

Zmniejsza się

Na Litwie systematyczne zmniejsza się liczba mieszkańców kraju. W ciągu pierwszego półrocza tego roku liczba mieszkańców zmniejszyła się o 6,6 tys ludzi. Wedle najnowszych danych na Litwie mieszka obecnie 3 mln 469 tys mieszkańców.

Korupcja

Wedle najnowszych danych międzynarodowej niepaństwowej organizacji "Transparency International" zajmującej się działalnością antykorupcyjną, na Litwie nadal zachowuje się bardzo wysoki poziom korupcji. Indeks korupcji w naszym kraju zachował się na ubiegłorocznym poziomie - 4,8 punkta. Pośród 102 państw objętych tym badaniem Litwa znalazła się na 39 miejscu, dzieląc go z Białorusią, Północną Afryką i Tunezją.

Unia Europejska

Sondaże wśród mieszkańców krajów kandydujących do UE wskazują, że mieszkańcy Litwy są wśród najaktywniejszych orędowników kary śmierci. Za karą śmierci na Litwie jak i w Polsce opowiada się 75 proc mieszkańców.

Kłusownik

W rejonie radwiliskim zatrzymano byłego ministra rolnictwa, K. Kristinajtisa. Eksministra podejrzewa się o kłusownictwo.

Rosjanom

Rosyjski koncern gazowy "Gazprom" wygrał konkurs na prywatyzację spółki "Kauno energija", podstawowym przedsiębiorstwem której jest Kowieńska elektrownia. Taki wynik konkursu, który zbiegł się w czasie ze sprzedażą Rosjanom rafinerii naftowej w Możejkach wywołał ostry sprzeciw w prawicowych kręgach litewskich polityków.

Nie pozwolili

Samorząd rejonowy w Rokiszkach nie zezwolił mieszkającej w Austrii baronowej J. fon Tyzenhauz odzyskać znajdujący się w Rokiszkach majątek, należący do rodziny Tyzenhauzów.

Na zachód

Jak wynika z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez ośrodek "Vilmorus" 8 proc. mieszkańców Litwy chciałoby na stałe wyjechać z kraju. Odsetek chętnych na zawsze opuścić ojczyznę wśród młodzieży wynosi 16 proc.

Nasz Czas 35 (574)