Tydzień w skrócie na Litwie

W Solecznickim

Przewodniczący Sejmu RL A. Paulauskas we czwartek przebywał z roboczą wizytą w rejonie solecznickim. A. Paulauskas spotkał się z mieszkańcami rejonu, jego władzami, zapoznał się z ogólną sytuacją mieszkającej tu ludności.

W Austrii

Prezydent Litwy V. Adamkus przebywał z wizytą roboczą w Austrii. Celem wizyty było spotkanie z prezydentami Austrii, Łotwy, Estonii i Portugalii oraz udział w otwarciu festiwalu muzycznego w Salzburgu.

Bezrobocie

Eksperci ekonomiści przewidują, że w najbliższe kilka lat poziom bezrobocia na Liwie spadnie z 10 proc. obecnie do 6,6 - 8,4 proc w roku 2007.

Banknoty

Papierowe banknoty o wartości 1, 2 i 5 Lt stale wycofywane z obrotu, nadal będą kursowały jako ważny środek płatniczy, aż do całkowitego zastąpienia ich przez monety o takim samym nominale.

Wycofał się

Były mer Kowna, jeden z założycieli i liderów Związku Socjalliberałów E. Tomađauskas postanowił wycofać się z polityki. Rzekomym powodem takiej decyzji jest trudna sytuacja w rodzinie.

Bunt

W wileńskim zakładzie karnym o zaostrzonym reżymie wynikł bunt, powodem którego był konflikt pomiędzy więźniami. Rany odniosło 12 więźniów, 4 w stanie ciężkim odwieziono do szpitala. Więźniowie byli uzbrojeni w noże własnej roboty.

Wojsko

W niedzielę w Wileńskiej Szkole Oficerskiej odbyła się promocja absolwentów tej uczelni. Stopnie podporucznika otrzymało 79 studentów.

Odebrać

Komitet Sejmu RL d.s. Socjalnych i Pracy proponuje odebrać emerytury po zmarłym małżonku. Na Litwie takie emerytury otrzymuje 20 tys. owdowiałych emerytów.

Długi

W czerwcu ogólne zadłużenie wszystkich samorządów na Litwie wzrosło o 31 mln Lt. Najbardziej zadłużony jest samorząd Wilna. Dług wszystkich samorządów w kraju wynosi 384 mln Lt, z czego długi stolicy stanowią 207 mlnLt.

Rozważa

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Litwy V. Adamkusa, 75 - letni prezydent nadal rozważa możliwość ubiegania się o kolejną 5 letnią kadencję.

NCz 31 (570)