Tydzień w skrócie

Włochy

Prezydent Litwy V. Adamkus przebywał z oficjalną wizytą we Włoszech, gdzie spotkał się prezydentem tego kraju C. A. Ciampi, premierem S. Berlusconi i innymi osobistościami życia politycznego i gospodarczego Włoch. Omawiano między innymi: stosunki dwustronne, perspektywy przystąpienia Litwy do NATO i UE oraz kwestie zwrotu dawnego gmachu litewskiej ambasady w Rzymie.

Kaliningrad

Premier rządu RL A. Brazauskas przebywał z jednodniową wizytą w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Premier spotkał się z gubernatorem obwodu V. Jegorowym oraz z mieszkającymi tam Litwinami.

Umowa

Osiem partii politycznych podpisało w Sejmie RL umowę o walce z przestępczością i korupcją. Do umowy nie dołączyły się partie prawicowe, oskarżając pomysłodawców o chwyt przedwyborczy.

Protest

V. Đustauskas, lider Związku Wolności Litwy, poseł na Sejm RL, radny i były mer Kowna, zwołał w Kownie wiec protestu przeciwko zamiarom prywatyzacji kowieńskiej elektrowni. Nieco wcześniej, na sesji rady samorządu miasta, Đustauskas i jego frakcja głosowali właśnie za prywatyzacją elektrowni.

Oświata

Rząd pozwolił kompletować w szkołach średnich i gimnazjach mniej niż trzy jedenaste klasy. Ta decyzja rządu w znacznym stopniu koryguje założenia reformy litewskiego systemu oświaty, opracowane przez Ministerstwo Oświaty i Nauki. O tym, że taka decyzja ma zapaść, nie wiedział nawet minister oświaty A. Monkevičius.

Kupili

Rada Samorządu Kowna zdecydowała za 1 Lt nabyć akcje klubu koszykarskiego "Żalgiris". Władze miasta obiecają rocznie inwestować w "Żalgiris" 3 mln Lt.

Banki

W Wilnie z wizytą przebywał prezes Narodowego Banku Polskiego L. Balcerowicz. W trakcie wizyty L. Balcerowicz podpisał z prezesem Litewskiego Banku Narodowego R. Đarkinasem umowę o wspólnej kontroli nad placówkami bankowymi obydwu państw oraz spotkał się z najwyższymi dostojnikami litewskimi.

Wybory

Przewodniczący Sejmu RL, lider Nowego Związku A. Paulauskas oświadczył, że podjął już decyzję o swym udziale w tegorocznych wyborach prezydenckich. O tym, jaka to jest decyzja, Paulauskas powiadomi opinię społeczną na jesieni.

NCz 30 (569)