Tydzień w skrócie na Łotwie

Łotwa coraz bliżej NATO

Łotwa jest jednym z faworytów wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego. I jako kolejne tego potwierdzenie - zakończona w sobotę 6 lipca br. międzynarodowa konferencja "Ryga 2002: most do Pragi". W tej konferencji wzięło udział aż 214 uczestników z ponad 25 krajów świata. W tym również premierzy Litwy, Łotwy, Estonii, prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii, Polski oraz innych państw. W rozmowie z przewodniczącym Sejmu łotewskiego Janisem Straume lider republikanów w amerykańskim Senacie Trent Lott stwierdził, że "żadne państwo nie jest tak dobrze przygotowane, jak Łotwa".

Pijanych kierowców mniej

W pierwszej połowie tego roku zostało zatrzymanych na drogach łotewskich 6914 pijanych kierowców. Jest to jednak mniejsza liczba, niż w roku ubiegłym. Smuci natomiast fakt, że zwiększyła się liczba kierowców zatrzymanych po spożyciu narkotyków. Za jazdę z nadmierną szybkością w pierwszej połowie br. ukarano 51559 kierowców. Ogółem za różne wykroczenia drogowe w pierwszej połowie tego roku ukarano 174538 kierowców.

Co 4 narkoman jest zarażony wirusem HIV

Od 20 do 25% łotewskich narkomanów jest zarażonych wirusem HIV lub są chorzy na AIDS. Taką informację rozpowszechniło Łotewskie Centrum Profilaktyki AIDS. Wśród narkomanów największą popularnością cieszy się heroina. Narkomani w wieku 15 - 19 lat stanowią 30%, w wieku 20 - 24 lat - 9% ogółu.

NCz 29 (568)