Tydzień w skrócie

Zwrot ziemi

Sejm przyjął poprawkę do ustawy reprywatyzacyjnej, przedłużającą ostateczny termin składania dokumentów o jeden rok. W myśl poprawki, termin składania dokumentów upłynie nie 1 lipca 2002 roku, lecz 1 lipca 2003 roku. Poprawka również przewiduje przesunięcie o pół roku, do 1 stycznia 2003 roku, ostatecznego terminu decydowania przez byłych właścicieli o trybie odzyskania własności.

Litwa - Polska

Na Litwie z wizytą przebywał wicepremier i minister infrastruktury Polski M. Pol. Polski polityk spotkał się z najwyższymi urzędnikami Litwy. W trakcie rozmów poruszano kwestie budowy trasy Via Baltica.

Burza

Burza, która nawiedziła w miniony czwartek Litwę, wyrządziła szkody w wysokości 1 mln Lt.

Zmarł

W Los Angeles na 96 roku życia, po ciężkiej chorobie zmarł klasyk literatury litewskiej poeta B. Brazdţionis.

Kandydat

Prasa litewska poinformowała, że popularny prezenter programu humorystycznego "Dviračio ţinios" ( Wiadomości rowerowe) V. Đerënas zamierza kandydować w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Ćwiczenia

W poniedziałek na Litwie rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe, w których biorą udział żołnierze z Litwy, Łotwy, Estonii i USA - "Rescuer/Medceur 2002. Ćwiczenia potrwają dwa tygodnie.

Pogranicznicy

W Olicie odbyło się spotkanie szefów służb ochrony pogranicza Litwy, Łotwy i Estonii. Na spotkaniu omawiano wspólną koncepcję ochrony wschodniej granicy państw bałtyckich.

Ziemia

Rząd RL postanowił powrócić do zamkniętego w ubiegłym roku rozdziału negocjacyjnego z UE o swobodnym przepływie kapitału. W odnowionych negocjacjach rząd Litwy będzie dążył do zastosowania siedmioletniego okresu przejściowego dla obcokrajowców, chcących nabyć na Litwie ziemię rolną i las.

Dochody

W pierwszym półroczu br. budżety samorządów Litwy otrzymały łącznie o 6,175 mln Lt więcej niż przewidywano. Z kolei najmniej planowanych dochodów w tym czasie otrzymał samorząd Wilna.

Uspokaja

Prezes Litewskiego Banku Narodowego R. Đarkinas zaapelował do mieszkańców kraju, aby nie wpadali w panikę w związku z drastycznie spadającym kursem dolara i nie śpieszyli wymieniać oszczędności ulokowane w dolarach na lity.

Litwa - USA

W Wilnie z roboczą wizytą przebywała pomocnik sekretarza stanu USA E. Jones. Amerykańska urzędniczka spotkała się z prezydentem V. Adamkusem, przewodniczącym Sejmu A. Paulauskasem, ministrem spraw zagranicznych A. Valonisem i innymi osobistościami litewskiego życia politycznego. W trakcie rozmów poruszono między innymi tematy: walki z terroryzmem, rozszerzenia NATO i UE, kwestie gospodarcze.

NCz 29 (568)