Algirdas Nenartavičius
Margarita Vorobjovaitë

Europejska noc świętojańska

W dniach 14-24 czerwca grupa młodych miłośników teatru z Wilna pod przewodnictwem reżysera Titasa Varnasa reprezentowała Litwę w międzynarodowym projekcie integracji młodzieży europejskiej w Polsce. Imprezę zorganizowała polska organizacja młodzieżowa "Semper Avanti" we Wrocławiu, której przewodniczącą jest Agnieszka Pawlik.

Już od przybycia wśród młodzieży widoczna była chęć zapoznania się z przedstawicielami innych państw. Bardzo prędko zatarły się bariery kulturalne, uczestników imprezy łączyło pragnienie obcowania i zrealizowania celu projektu.

Najpierw odbyły się programy prezentacji państw. Uwagę publiczności zwróciły symbolizujące swoistość narodu litewskiego lniane ubiory, prastare pieśni tego kraju. Ze swojej strony podziwialiśmy też występy przedstawicieli innych państw.

W ciągu tygodnia trwały przygotowania do parady świętojańskiej. Uczestników podzielono na dwie grupy - śpiewu oraz teatralną. Grupami tymi kierowali gość z Holandii Nicoline Snaas i przedstawiciel Portugalii Mauro Amakal.

Koniec dnia uczestnicy spędzali przy świetle wieczornego ogniska, przy którym tańczono i śpiewano.

W przyjacielskim gronie niespostrzeżenie zbliżał się dzień parady. Jednakże, przed tym oczekiwanym wydarzeniem zorganizowano kilka wycieczek. Uczestnicy zwiedzili Górę Ślęża, na której odbywały się ongiś obrzędy pogańskie, podziwiali widoki Wrocławia, skosztowali potraw z różnych krajów podczas wieczoru narodów, wzięli udział w wieczorze tanecznym, poświęconym zapoznaniu się z miejscową młodzieżą.

Na dzień przed wielką paradą wszyscy uczestnicy wesoło przemaszerowali ulicami miasteczka Oborniki Śląskie, w którym byli zakwaterowani. Świątecznego nastroju nie popsuł nawet niespodziewany deszcz.

Następnego dnia rozpoczęły się przygotowania do wieczornych uroczystości. Wśród śpiewów na ulicach Starówki wrocławskiej, na których powiewały różnokolorowe flagi, płonęły pochodnie, rozpoczął się pochód.

Ukoronowaniem święta były występy uczestników na wyspie Słoboda, wspólna pieśń przedstawicieli różnych krajów. Zgodnie z tradycją świętojańską na Odrze puszczano wianki, tańczono przy ognisku.

Po powrocie do kraju ciągle wspominamy wspólnie spędzone chwile, które pozostawiły niezatarte wrażenia.

NCz 28 (567)