Tydzień w skrócie na Łotwie

W lipcu - znów strajk pracowników służby zdrowia

Zaplanowany na 18 lipca br. kolejny strajk pracowników służby zdrowia ogarnie mniej lekarzy niż ten, który odbył się 20 czerwca br., ponieważ w lipcu dużo lekarzy będzie na urlopach. Natomiast w czerwcowym strajku ogółem wzięło udział 5424 pracowników służby zdrowia. Według prezesa łotewskich związków zawodowych służby zdrowia Ruty Viksne, 18 lipca strajkować będą nie tylko członkowie związków zawodowych, ale także i ich zwolennicy. R. Viksna uważa, że rząd łotewski i tak nie spełni żądań medyków i strajk zaplanowany na 18 lipca br. odbędzie się.

Kobiety - później na emeryturę

Od 1 lipca br., zgodnie z ustawą emerytalną, wiek emerytalny kobiet wydłuża się do 59 lat. Wyjście na wcześniejszą emeryturę teraz jest możliwe po osiągnięciu 57 lat. Wiek emerytalny zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet wynosić będzie w przyszłości 62 lata. I dlatego właśnie rocznie o 6 miesięcy będzie zwiększał się wiek emerytalny.

Biznesmeni nie chcą wspierać partii politycznych

Ponad 90% (271 z 300) pytanych przez łotewska gazetę "Dienas bizness" biznesmenów oświadczyło, że nie mają zamiaru finansować żadnej partii politycznej na zbliżających się jesienią br. wyborach do łotewskiego parlamentu. Tylko 9 przedsiębiorców wyraziło zgodę na ewentualne dofinansowanie partii. Najlepiej jest wspierać konkretnych polityków, a nie partie - tak uważają ci, którzy nie zamierzają finansować partii politycznych.

NCz 28 (567)