Tydzień w skrócie

Koronacja

6 lipca na Litwie uroczyście obchodzono Dzień Koronacji Mendoga - Święto Państwa Litewskiego. Uroczystości świąteczne odbywały się we wszystkich regionach Litwy.

Połączono

Sejm RL 56 głosami "za", przy 20 "przeciwko" i 2 "powstrzymało się" podjął decyzję, że wybory prezydenta Litwy i samorządowe odbędą się jednego dnia - 22 grudnia tego roku.

Dłużny

Jak się wyjaśniło sztab wyborczy obecnego przewodniczącego Sejmu RL A. Paulauskasa z wyborów prezydenckich w 1997 roku nadal nie rozliczył się z Wileńskim Pałacem Koncertów i Sportu. Dług sztabu Paulauskasa wynosi 11 tys. 800 Lt. Administracja pałacu zagroziła procesem sądowym. Z kolei A. Paulauskas rozważa ponowne ubieganie się o urząd prezydenta w tegorocznych wyborach.

Wzrosła

Produkcja napojów alkoholowych na Litwie wzrosła za ostatnie 5 lat o dwie trzecie. W roku ubiegłym wyprodukowano 26,120 mln dekalitrów.

Przemysł

Za jedenaście miesięcy roku bieżącego o 18,6 proc wzrosła sprzedaż towarów przemysłowych.

Emerytury

Bank Światowy i eksperci międzynarodowi oszacowali koszta planowanej na Litwie reformy emerytalnej na 18 mld Lt. Taką cenę trzeba będzie zapłacić w latach 2004 - 2055.

Ceny

Za ostanie 12 miesięcy na Litwie najszybciej drożały usługi łączności, utrzymanie mieszkania oraz alkohol i tytoń. W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego za telefon płacimy o 14,9 proc. więcej, z kolei za mieszkanie, ogrzewanie, wodę, prąd i gaz 3,1 proc więcej. Natomiast potaniały o 5,4 proc usługi transportowe, odzież i obuwie o 3,1 proc a żywność o 2,3 proc.

Papiery wartościowe

Na aukcji w Banku Litewskim dodatkowa emisja rządowych papierów wartościowych na sumę 35 mln Lt. Średnia stopa procentowa rządowych papierów wartościowych obniżyła się o 0,037 pkt. i wynosi obecnie - 5,207 pkt.

Skandal

Światowej sławy litewski dyrygent S. Sondeckis, kierownik artystyczny orkiestry kameralnej Litewskiej Filharmonii Narodowej zagroził, że wstrzymuje na terenie Litwy działalność koncertową, twórczą i społeczną na znak protestu przeciw polityce władz w sferze kultury.

NCz 28 (567)