Na kolonie do Polski

Kolonie czas zacząć. W poniedziałek, 8 lipca kolumna autobusów z polskimi dziećmi z niemalże wszystkich zakątków Litwy wyruszyła w stronę litewsko - polskiej granicy. W pierwszym turnusie kolonijnym w Macierzy, który potrwa od 8 do 22 lipca, odpocznie 330 dzieci. Kolonie dla nich będą w Suwałkach, Łomży i Więcborgu. Drugi turnus, 28 lipca - 11 sierpnia, odbędzie się w Lubaczowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Tam z kolei odpocznie 190 uczniów.

Jak powiedziała dla "Naszego Czasu" wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie Krystyna Dzierżyńska, na kolonie do Polski wyjadą dzieci ze wszystkich bez wyjątku polskich szkół na Wileńszczyźnie oraz z sobotnich szkółek języka polskiego z różnych zakątków Litwy: Mejkszt, Kiejdan, Druskienik, Kowna, Kłajpedy i po raz pierwszy dzieci z rodzin polskich z Jewja (Vievis). Aby nikogo nie skrzywdzić liczbę miejsc na koloniach dzielono proporcjonalnie do liczby uczniów w poszczególnych szkołach.

Nad jakością kolonii dla dzieci z Litwy tradycyjnie będzie czuwało Ministerstwo Edukacji Narodowej Polski, a z kolei sponsorem wakacji jest Senat RP. Więc pozostaje tylko życzyć udanych i ciekawych wakacji. Inf. Wł.

Na zdjęciu: Na wakacje do Polski

Fot. Waldemar Dowejko

NCz 28 (567)