Pamięci bohaterów operacji "Ostra Brama"

W minioną niedzielę, 7 lipca br. społeczność polska na Litwie uroczyście uczciła 58. rocznicę rozpoczęcia walk o wyzwalanie Wilna w ramach operacji "Ostra Brama".

Na cmentarzu Rossa wokół płyty znaczącej miejsce pochówku Matki i Serca Syna, w zwartym szpalerze stanęli żołnierze AK oraz ich koledzy z innych polskich formacji wojskowych. Punktualnie o godzinie dwunastej ceremonię składania wieńców i kwiatów rozpoczął ambasador RP na Litwie Jerzy Bahr w towarzystwie żołnierza AK, byłego ministra spraw zagranicznych, Władysława Bartoszewskiego. Następnie uczestnikom bohaterskiego zrywu hołd złożyli przedstawiciele polskiej społeczności Wilna, władze Związku Polaków na Litwie w osobach R. Maciejkiańca i A. Połtawiec, innych polskich organizacji społecznych.

W swoich przemówieniach wobec zebranych, ambasador Jerzy Bahr oraz W. Bartoszewski podkreślili znaczenie bohaterskiego czynu tych, co związali swój los z Armią Krajową, podziemną wojskową formacją, która nie miała sobie równych w historii walk o wyzwolenie Europy od hitlerowskiego najeźdźcy, zaznaczając niezwykłą ofiarność żołnierzy i ich wierność Polsce, znaczone krwią i szeregami mogił na szlakach bitew i potyczek.

Zebrani odśpiewali hymn narodowy oraz inne pieśni patriotyczne.

Następnie w kościele p.w. Ducha Świętego została odprawiona Msza św. za poległych żołnierzy AK.

W najbliższą sobotę, 13 lipca br. o godz. 15 uroczyste składanie wieńców i kwiatów odbędzie się również przy pomniku w Krawczunach.

Inf. wł.

Na zdjęciu: Uroczystości rocznicowe na Rossie

Fot. Waldemar Dowejko

NCz 28 (567)